| MihaiKm a întrebat:

Am si eu o problema, dispun de un router Asus wl 520gc, de curand mi-am cumparat un laptop care are wifi integrat, cu un driver atheros ar5xxx/9xxx, driver-ul este instalat deci problema nu este de la laptop! Reteaua mea wireless are o parola, iar cand doresc sa ma conectez imi spune " Windows nu a reusit sa se conecteze la mihai(reteaua mea)" fara sa imi ceara parola de la acesta. In schimb vecinii mei au wireless si cand incerc sa ma conectez la ei imi arata casuta unde trebuie scrisa parola, doar ca nu o stiu! De asemenea inainte de a avea laptopul am lucrat de pe calculator, la care aveam un stick Siemens pentru wireless si un driver gigaset wlan adapter montior 54, chiar si acum merge sa ma conectez cu stickul de pe calculator. Pe laptop nu stiu ce are de nu merge stick-ul, am incercat si nu ma lasa sa configurez setarile pentru a ma conecta! Doresc sa va intreb daca stiti vreo solutie pentru aceasta problema, trebuie modificat ceva din setarile routerului, daca da, ce anume? Va multumesc anticipat

7 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Ai incercat sa faci o conexiune LAN intre router si laptop?

Intra in Start ->Panoul de control. În caseta de căutare(dreapta sus), tasteaza -> adaptor, apoi sub Centru rețea și partajare, da clic pe -> Vizualizare conexiuni în rețea.Click dreapta pe conexiunea ta si -> Proprietăți -> Instalare. Dacă ti se solicită o parolă de administrator sau o confirmare, tastează parola sau confirmă.

| MihaiKm explică (pentru neluL):

Acolo cand trebuie sa dau instalare am mai multe "task-uri", pe care dintre ele trebuie sa dau instalare? Dupa imi cere o cale de instalre pentru ceva, imi trebuie vreun cd? Multumesc anticipat

| neluL a răspuns (pentru MihaiKm):

Cum arata reteaua ta? Poti sa faci un print screen ca in printul asta? http://i.imgur.com/Z7AzXPa.jpg

Intra si in -> Start -> in Run scrie -> devmgmt.msc -> OK
Fa un print screen de aici si posteaza.

| MihaiKm explică (pentru neluL):

Am Local Area Conection si Wireless Network Connection, amandoua cu x, adica deconectate. Driverul pentru wi-fi este instalat, Atheros AR9485.

| neluL a răspuns (pentru MihaiKm):

Omule! Stii ce inseamna print screen?
CUM FACI UN PRINT SCREEN? Te duci la pagina respectiva si apesi tasta PrtScr sau Print sau End (dreapta sus)apoi deschizi Paint si dai ''Lipire''(sau Ctrl + V ) ->o sa-ti apara pagina acolo->dupa care o salvezi in format jpg sau png. Daca ai windows 7 mai ai si varianta unui mic program care il ai deja preinstalat ->SNIPPINGTOOL (il cauti in START). Acum pentru a obtine si un link pentru pagina respectiva incarci acea poza aici http://imgur.com/ si dupa incarcare iti va rezulta cateva linkuri (tu il copiezi pe al doilea din stanga sus -> Direct Link (email & IM)) si il postezi unde vrei tu (daca vrei sa arati poza cuiva ii trimiti acel link)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori router-ul este setat gresit, ori placa ta de retea wifi are o clasa de IP-uri predefinita.

| shannygelu a răspuns:

Esti prea departe de sursa de wireless de aceea nu te poti conecta