| adsfsf a întrebat:

Salut, am si eu o problema. Hardul computerului mamei mele a ars si am fost nevoiti sa cumparam alt computer. Am luat si un hard nou si am transferat datele de la cel vechi pe cel nou. Am dat sa instalez Windows XP, dar cand e gata instalarea imi apare ca Windows 2000, dar nu asta e problema. Mama mea vrea internet la acel computer si vroiam sa folosesc acelasi cablu cu care era conectat computerul vechi. Cand bag cablul, el (cablul) lumineaza, dar computerul nu-l detecteaza. Am internet de la Romtelecom (ClickNet), internet-ul merge la celelalte 2 computere, dar la asta nu merge. Am incercat sa instalez asa cum imi zice in manualul de instalare dar Internet Explorer nu vrea sa deschida nicio pagina (acelasi lucru si cu Firefox). Am dat la cmd. exe "ipconfig" si nu imi apare niciun IP.

Nu vreau sa-i chem pe cei de la Romtelecom, ca imi vor cere 20 de EURO pentru instalare, si as vrea sa-i pastrez. Sfaturi? happy

8 răspunsuri:
| Ciprian Ionut a răspuns:

Dupa mine cred ca este o problema de drivere happy. te duci in Start --> click dreapta pe My Computer --> Properties -->Hardware -->Device Manager. In noua fereastra care se va deschide vei vedea la Network adapters un driver care va avea semnul exclamarii (!) sau semnul intrebarii (?). Daca ai semnul exclamrii langa driver, dezinstaleaza driverul respectiv (click pe driver si apoi click pe monitorul barat cu x si apoi ok) sau daca ai semnul intrebarii atunci incearca sa reinstalezi driverul, pentru ca este posibil sa fi fost o eroare la instalarea driverului

| Smackdown a răspuns:

Incearca google chrme: mie un mi s-a intamplat la fel dar acum (vreo 6 zile)nu imi mai pornea nici Firefox, nici Internet Explorel.Si zici ca nu poti sa bagi ip-uri pai in bara de jos, langa ceas sunt 2 monitoare pe care este suprapus un x. Dai dubli click pe el, apoi(cred ca sti unde se baga ip-ul)

| maniac a răspuns:

Pai prima data te duci in control panel, dupa care la network connection iar cand il deschizi in stanga sus pe acolo scrie create a new connection si de acolo te descurci, cred ...Ma rog in principiu eu am rds si mie asa mi-a mers. Daca ai o foaie de la click net cu username si parola de conectare la internet o introduci acolo unde ti-am zis... mult norocwinking

| izvordemunte a răspuns:

Apare ca Windows 2000? Schimba temele: click dreapta->proprieties->themes si o alegi pe cea care o vrei.
Cat despre net: in ce sens nu iti detecteaza? Control panel->Network connections... vezi daca ai ceva acolo, vreo conexiune... daca da atunci click dreapta pe ea->proprieties->Internet protocol (TCP/IP) apoi scrii ip-ul si tot ce trebuie, daca nu ai, atunci dai new connection wizard

| adsfsf explică:

Problema este ca nu am niciun "monitor", altfel schimbam ip-ul demult, si ca sa instalez Chrome am nevoie de internet.

| adsfsf explică:

Nu stiu de ce, nu am network adapters.

@maniac Voi incerca si varianta ta.

| adsfsf explică:

Am reinstalat windows si acum imi apare ca Windows 98! Cred ca imi voi cumpara windows 7...

| Candyman a răspuns:

Cred ca nu ai placa de retea instalata corespunzator. Cum iti apare ea in device manager?