| DASF124 a întrebat:

Salut am si eu o problema la monitor mereu cand il aprind imi apare pe ecran meniul de brightness/contrast sau mi se activeaza singur ajustare automata uneori pe rand uneori toate 3 de o data fara ca eu sa apas pe buton.
Am verificat butonul nu are nimic daca apas pe buton nu se intampla nimic.
Sa zicem ca imi dau brightnessu' la maxim dupa apare iar pe ecran si scade automat la 0 si ramane blocat cu minutele/orele pe ecran acel meniu orice fac nu dispare.
Dau funda daca raspunsul chiar a functionat.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauza acestui defect este un buton de reglaj care "scapa" curentul si da comanda permanenta.
Solutia: trebuie inlocuite toate contactele de la butoanele de reglaj!

Acest defect am intalnit des la monitoarele LCD Philips, dar nu numai.