| dinuionutdaniel a întrebat:

Salut, am și eu o problema la Pc, când intru pe net și pornesc un film procesorul urca la 100%, in rest nu am probleme ..ram 2gb placa video integrată 256, amd athlon 5400B dual cote 2.80 am reinstalat și Windows.
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Este destul de slab procesorul. Contează mult și codec-ul folosit și calitatea filmului. Dacă vrei să vezi un film la rezoluția 1080p h.264 sau VP9 (pe Youtube sau alte site-uri), e normal ca procesorul să fie utilizat așa de mult. Folosește uBlock Origin pentru a bloca reclamele și poate te va ajuta.

| dinuionutdaniel explică (pentru SilviaDulcik):

Treaba este ca pana acum nu am avut probleme cu el când voiam sa sav un film online deodată a început sa facă așa mersi oricum

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica cat la suta este incarcarea procesorului "in gol", adica cand nute atingi 15-20 secunde de calculator, dar si gradul de incarcare a memoriei RAM!

| dinuionutdaniel explică (pentru Bula):

Și cum pot face asta? Eu am schimbat și routerul acum 2 zile și de atunci face am cumpărat router tenda n300 și așa am observat ca sta in 100 când intru și deschid un film. am schimbat routerul l-am pus pe cel vechi și văd ca la fel face. dar nu înțeleg de ce in alte programe și pe YouTube procesorul nu urca mai mult de 70 oscilează între 50 pana in 70 maxim.

| RAY a răspuns:

Daca bagi filme de astea full hd, baga si tu de astea mai mici =rezoluti mai mici

| dinuionutdaniel explică (pentru RAY):

Am rezolvat problema, am instalat extensia ublock origin, si am dezactivat apoi am activat internetul, multumesc tuturor pentru pareri si ajutor! happy

| gelu1970 a răspuns:

La configuratia ce ai e normal sa iti urce la 100% cand vezi un film online.

| dinuionutdaniel explică (pentru gelu1970):

Pai am mai văzut filme online și nu sarea de 60%. acum sta fix in 100 nu scade.

| Bula a răspuns (pentru dinuionutdaniel):

La unele calculatoare am intalnit acest fenomen ca, CPU a ramas "agatat" la 100% si dupa inchiderea filmului, si chiar si a browserului. A ajutat doar restartarea calculatorului.
Presupun ca, are legatura si cu memoria RAM mica, care ramane "umplut" cu ramasite din film si nu se curata dupa inchiderea playerului, respectiv a browserului. Deseori, daca se umpla memoria RAM in timpul redarii, atunci e folosit si pagefile.sys ca memorie auxiliara cand se umple RAM-ul, dar care este mult mai incet, producand si sacadarea filmului redat.

In Task Manager trebuie sa fie atat CPU, cat si memoria RAM incarcata SUB 60% pentru a reda fara sacadari.

| dinuionutdaniel explică (pentru Bula):

Ramul îl am de 2gb dar am placa integrată. care ar fi soluția?