| Vladut123456 a întrebat:

Am si eu o problema, nu ma pot loga la 192.168.100.1 pentru a accesa setarile routerului.
Ma poate ajuta cineva?

27 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Ești 100% sigur că e 192.168.100.1 și nu 192.168.1.1? A doua adresă este cea mai default existentă.

| Vladut123456 explică (pentru LPCTSTR):

Yep,nu merge nici asta, cred ca le-am incercat pe toate posibile.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Vladut123456):

Wait, ești conectat la rețea, nu? La router.
Ai încercat și prin cablu/ Wi-Fi?

| Vladut123456 explică (pentru LPCTSTR):

Nu inteleg, scuze, am un cablu ce vine in unitate, asta inseamna prin cablu?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Vladut123456):

Păi este cablul conectat la router, nu?
Încearcă și pe telefon, prin Wi-Fi.

| Vladut123456 explică (pentru LPCTSTR):

Da,am incercat si pe telefon doar ca sta blocat nu mai imi zice nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adresa pentru conectare către portalul de administrare a router-ului este https://192.169.0.1 happy
Te conectezi cu datele inscripționate pe spatele router-ului sau cu cele personale (in cazul in care ai modificat parola de acces).

Mult succes! Funda?

| Vladut123456 explică (pentru anonim_4396):

Nu merge nici cu ip-ul acela, si ip-ul pe care il am pe spatele routeru-lui este acela la care nu ma pot conecta, iar la fel il am si la deafult gateway.

| Iunix a răspuns:

Pentru cultura ta, ăsta ( 192.168.100.1 ) este ip-ul rețelei tale locale create de router.
Routerul este un dispozitiv ce permite mai multor dispozitive să se poată conecta simultan la internet prin acelaşi ip exterior.
Routetul crează o rețea locală şi îi atribuie fiecărui dispozitiv conectat o adresă ip unică.
De regulă adresele ip atribuite sunt. 192.168.0.101
Şi tot aşa pentru fiecare dispozitiv conectat.

Dacă routerul tău este TP-link atunci intra aici.
tplinklogin.net

Dacă este altă marcă sau nu merge link-ul de mai sus atunci conectează-te la router. Dă la setări. Dă la " despre diapozitiv " apasa pe " stare " si o să găseşti acolo adresa ip a telefonului tău la care te poți conecta.

| Vladut123456 explică (pentru Iunix):

Momentan sunt pe telefon, am facut cum ai zis tu, am dat la stare si ip-ul se termina in.10 nu.100, am incercat, tot asa..Am router de la Huawei

| Doja a răspuns:

Poate incerci 192.168.1.100 happy

| Alfred0703 a răspuns:

Ai uitat parola sau nu merge adresa ip. Daca nu merge adresa ip, poti sa verifici daca e cea buna introducand ipconfig in command promt. O sa iti apara adresa cea buna la default gateway.

| Vladut123456 explică (pentru Alfred0703):

Am introdus-o pe cea de la deafult gateway, nu merge imi spune : site can't be reached, am incercat si cu alte browsere, nimic.

| ziptrack a răspuns:

Adresa corecta este:
http://192.168.0.1

| LPCTSTR a răspuns (pentru ziptrack):

De unde știi tu?

"Nu merge nici cu ip-ul acela, si ip-ul pe care il am pe spatele routeru-lui este acela la care nu ma pot conecta, iar la fel il am si la deafult gateway."

| Vladut123456 explică (pentru ziptrack):

Nope.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ziptrack):

Îmi cer scuze, am greșit, am tastat in graba laughing
Înseamnă ca e necesar sa resetezi setările router-ului. Dar trebuie sa-l configurezi cu setările oferite de ISP-ul tău.

| Vladut123456 explică (pentru anonim_4396):

Si cum pot face asta? Am net de la next-gen

| LPCTSTR a răspuns (pentru Vladut123456):

Absolut toate routerele au un buton pentru reset.
Doar găsește-l și apasă-l (ori e vizibil, ori ai nevoie de un ac).

| Vladut123456 explică (pentru LPCTSTR):

Aaaa,am facut si asta...

| ziptrack a răspuns (pentru LPCTSTR):

Deschizi o fereastra de comanda in windows (tastand cmd si ENTER) iar cand se deschide fereastra, tastezi ipconfig si te uiti in dreptul la Default Gateway. In mod normal adresa ar trebui sa fie 192.168.0.1

| LPCTSTR a răspuns (pentru ziptrack):

Well, la mine este 192.168.1.1 iar la el 192.168.100.1 însă nu văd de unde ai atâta certitudine că adresa corectă este cea scrisă de tine.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Vladut123456):

Vorbește cu ISP-ul sau cu cei care ți-au dat routerul, am epuizat toate metodele cunoscute.

| ziptrack a răspuns (pentru LPCTSTR):

Se poate sa ma insel, recunosc. Totusi iti recomand sa incerci adresa recomandata de mine sau sa deschizi o fereastra de cmd si sa tastezi ipconfig (vezi ce scrie in dreptul la default gateway)

| Vladut123456 explică (pentru ziptrack):

La deafult gateway scrie exact adresa care mie nu-mi merge.

| ziptrack a răspuns (pentru Vladut123456):

Acum observ ca e a doua oara cand spui asta...scuze, nu citisem toate comentariile. Incearca sa mai resetezi inca o data rooterul.