| Cybertron a întrebat:

Am si eu o problema!
Nu pot sa instalez windows 7 pe un laptop care a fost windows 8!
Ca intru la partiti nici nu imi da voie sa formatez partitiile sau sa le sterg!
Are vreo 7 partiti dar doar 2 sunt primary si restul sunt alte partiti pentru laptop!
Vreau sa ma ajutati sa pot sa formatez partitiile cu windows 8 si sa pun windows 7!
Cand dau sa intalez windows 7 pe o partitie imi spune ceva de GPT!
Astept un raspuns!

3 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Trebuie sa instalezi prin bootare. Intrii in BIOS cu F8 imediat cand ecranul e negru si din meniul de boot setezi ordinea de booatare, 1-cd\DVD, 2-HDD.
Save and Exit.
Bagi DVD-ul, Restart si o sa-ti apara o propozitie de genul "press any key to boot..."apesi orice tasta si incepe instalarea. La un moment dat ajungi la o fereastra in care iti apar 2 optiuni
(upgrade si Advanced (custom install)
Alegi "advanced". Si mergi mai departe.
Acum cand ajungi la partitii te duci pe care vrei si ai "driver option". Alegi "delete" si "format"
Cel mai bine le stergi pe toate, faci o singura partitie, dupa care alegi pentru C-50 GB capacitate. Ai grija ca pierzi absolut tot ce ai in PC.

| Cybertron explică (pentru horia2012):

Nu merge asa....eu am mai intalat windows 7 si am facut cum ai zis tu.
Dar la asta nu merge in bios ca butare
nu imi apare acolo sa pun dvd, usb, hdd etc
Si nu imi ia dvd-ul
ce sa fac ca sa-mi ia dvd-ul automat?

| horia2012 a răspuns:

Atunci trebuie sa conevertesti diskul GPT in disk MBR. Procedeaza ca aici. Vei pierde tot ce ai pe HDD. E usor.
Citeste de la "warning" si aplici "optiunea 1":
http://www.sevenforums.com/tutorials/26203-convert-gpt-disk-mbr-disk.html
dupa, formatezi partitia (intregul HDD)
si incerci instalarea din nou.