| Trefaș_Adriana_1994 a întrebat:

Salut,am si eu o problema,sunt la inceput am o mare problema va rog ajutati-ma cine stie, am un Nikon d5100 cu 2 obiectieve dar preferatul meu e de 50mm / f1.8G. Problema e ca chiar de ma uit prin obiectiv sau chiar daca dau sa mi se afiseze pe ecran poza nu iese ceea ce vad eu,iese atat in blur fiind putin neclara,atat lumina dispare,de exemplu ce vad eu pe ecranul aparatului arata asa bine dar cand fac poza nu e ceea ce vad eu, care e problema? Va rog! Mai face poza parca si de 2 ori asa se aude 2 clickuri cu interval de timp intre ele...ce setari trebuie sa am pentru a nu mai intampina problema

1 răspuns:
| xerxes1 a răspuns:

Nu iese bine pentru ca nu este setat bine.
Lasa-l pe automat pentru inceput si foloseste un trepied in camera sau zone cu putina lumina.
Se aude prima data prima perdea a obturatorului apoi a doua din cauza ca nu ai lumina suficienta.sau ai setat aiurea sensibilitatea iso.