| Lauren_Katherine_1990 a întrebat:

Am si eu o problema urgenta. Din cauza ca nu's cunoscatoare,cautatul pe forumuri nu a dus la un rezultat bun.

Am cumparat de curand un router wireless(tenda). Internetul il am prin cablu de la UPC,precum si-un router(trendnet) de la ei deoarece am avut nevoie de cablu pentru doua computere.

Ceea ce nu reusesc eu sa fac e sa-l configurez prin calculator,sa-i fac setarile pentru securitate. Am urmat pas cu pas ceea ce se spune in ghidul utilizatorului,dar la un moment dat,nu mai vrea sa functioneze,pe pagina http://adresa*ip* nu se mai conecteaza la nimic si nu reusesc sa continui. Am renuntat la asta si am hotarat sa-l folosesc(wireless-ul) pe telefon fara securitate. Mi-a mers perfect pana am resetat modemul(l-am scos din priza,l-am bagat la loc dupa un minut,doua). Acum nu mai reusesc nici macar fara securitate sa-l fac sa mearga.

Precizez c-am lasat cele doua aparate(modem si router) de la UPC asa cum erau,routerul wireless cumparat de mine l-am conectat la cel de la UPC.

Daca m-ati putea sfatui cum sa-l fac sa-mi mearga(fara securitate), sa-l pot folosi pe telefon, ar fi minunat.

2 răspunsuri:
| itextrat a răspuns:

Daca vrei sa afli adresa ip locala a routerului, citeste asta: http://bit.ly/1WA3h8d

| AlexNet74 a răspuns:

Adica fara parola? trebuie sa fie pe router un buton care trebuie sa-l schimbi acela e Securizat/Nesecurizat daca nu, nu stiu uitate pe PC la optiuni happy