| Laur_Andrei_2001 a întrebat:

am si eu o problema, vreau ca ledurile de la mouse sa ramana pornite atunci cand calculatorul e oprit, la tastatura merge, asta am cumparat-o de la un prieten, ce trebuie sa fac ca sa fac si mouse la fel?

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru ca Led-ul mouse-ului sa poata arde, are nevoie curent.

Calculatoarele, de obicei, opresc tensiunea de 5V de la mufa de USB, cand sunt oprite. Doar unele placi de baza mai slabe "uita" tensiune pe mufa USB dupa oprire.

In asemenea caz poate vei avea nevoie de mouse wireless, cu baterie, sa poata arde becul cu calculatorul oprit.

| Laur_Andrei_2001 explică:

Daca are fii de la placa de baza ar trebui sa ramana pornit si cel de la mouse, sunt porturile de usa unu langa altul, deci nu vad probolema la placa de baza, asa ramane doar tastatura, poate e din BIOS, daca intru in BIOS nu stiu sa fac setarile

| Bula a răspuns:

Poti verifica situatia doar masurand sau semnalizand existenta tensiunii de 5V.

Cel mai la indemana este conectarea unui telefon semi-descarcat la acel port, cu un cablu (de incarcare sau de date). In acest caz poate functiona mouse-ul.

Daca telefonul se incarca SI cand calculatorul este oprit, atunci ai tensiune, daca nu se incarca atunci tensiunea de 5V este si ea oprita. Fara curent nu va putea functiona nici mouse-ul.

1 răspuns:
| Seewk_Skrool_1985 a răspuns:

Chestia aia e de la mouse, cumpara ti 1 mouse de gaming, gasesti la 50 lei cel mai ieftin.