| Ionutmariuo13 a întrebat:

Salut! Am si eu un incarcator iar cand bag telefonul la incarcat incarcatorul incepe sa faca un sunet ca un bazait.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Obisnuiesti sa lasi telefonul sa se descarce de tot?
Acesta e unul dintre motivele pentru care auzi acel bazait.
Sunetul, uneori si usoare vibratii, aproape insesizabile, vine/vin de la transformatorul din incarcator, mai exact de la foile de metal care se magnetizeaza la trecerea curentului prin spirele care le inconjoara.
(In interiorul incarcatorului, curentul alternativ e transformat in curent continuu).

Deasemenea, telefonul se va incalzi mai tare, decat daca il pui la incarcat la 15-20%.

Totusi, acest bazait poate aparea de la o problema a incarcatorului, sau chiar de la priza folosita, astfel ca ar fi indicat sa testezi cu un alt incarcator echivalent, si intr-o alta priza.

| gabriellaa23 a răspuns:

Sfatul meu...cumpara altul sa nu faca un scurt sa iti strice telefonul.

| Cristi3000 a răspuns:

Salut, face scurt schimba-l urgent sa nu apara alte probleme, este cel mai sigur lucru pe care il poti face pentru siguranta ta cat si pentru siguranta telefonului.