| Dascalu_Rareş_2000 a întrebat:

am si eu un j7 2017 si nu mi se aude microfonul. Adica... daca suflu in el inregistreaza sau daca tip foarte tare ma aud putin,,
Am incercat sa0l curat cu o periuta de dinti si cu o seringa cu aer.
Stiti cumva daca e dus de tot microfonul sau trebuie curatat cumva?
Stiam ca daca e stricat microfonul n-ar mai trebui sa inregistreze deloc.
Cum as putea sa-l repar?
Eventual acasa sau daca nu in service...ca la service s-au uitat 2 secunde pe el si a zis ca-i stricat si trebuie inlocuit si ca nu-l inlocuiesc ca le e frica ca poate imi sparg ecranul.

8 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Am pățit la fel, la același telefon. Da.i cu spray de contact. La mine a mers. Si pe microfon si pe difuzoare.

| Dascalu_Rareş_2000 explică (pentru BuLaNNNeL):

De unde pot cumpara?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Dascalu_Rareş_2000):

Eu l-am găsit in magazie, cred ca.l aveam de pe la masina. laughing
https://m.emag.ro/......D2P25KBBM/
Pe asta il am, sunt si mai scumpe.

| Dascalu_Rareş_2000 explică (pentru BuLaNNNeL):

Exista totusi posibilitatea de a sparge membrana microfonului cum au zis la service? ...ma gandesc ca poate l am spart cand am dat cu seringa cmsi cu acul...dar din cate stiu microfonul are o protectie metalica

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Dascalu_Rareş_2000):

Păi sper ca n.ai îndesat. Da, poti sa.l distrugi. Eu am curățat cu, capul unui ac de siguranță, usor de tot, fără să pun presiune, după care am dat cu spray si am uscat putin cu feonul.

| Dascalu_Rareş_2000 explică (pentru BuLaNNNeL):

N am indesat...adica a atins putin cu varful dar n am apasat...si am suflat aer
n am impins sau ceva de genu....ma gandeam sa nu se strice doar daca l ating...da am cautat pe internet microfon si e acoperit de metal si nu prea am cum sa sparg membrana doar daca l ating
si se aude exact ca inainte sa suflu aer...adica trebuie sa tip ca sa ma aud foarte incet
voi incerca acum la alt service sa-i spun sa mi dea cu spray, ca ceilalti s au uitat 2 secunde si au zis ca i sparta membrana

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Dascalu_Rareş_2000):

Vor sa faca si ei un ciubuc. Ia.ti spray, Da.i 2-3 pufuri; usca putin. Lasa.l 5 minute si fa.i proba.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Al meu face iar probleme. laughing). Ultimul "J" pe care.l cumpăr.