| whitesens a întrebat:

Salut, am si eu un laptop acer aspire 5536 si nu imi functioneaza cd/dvd-romul, folosesc windows 7, in my computer apare ca fiind ok, dar daca introduc un cd sau dvd in el imi arata ca il citeste si atat pauza nu ia nici un autoplay daca dau pe imaginea cd-romului imi zice insert disc, am intrat in device manager acolo totul e ok am facut un update la driver, am dat disable / eneble aceiasi situatie, credeti ca cd/dvd romul e nefunctional?

Multumesc

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Incearca sa-l reformatez sau cu alt windows, poate merge. daca face la fel, inseamna ca e ceva stricatstraight face, adica, cd/dvdrom/writerul

| Danιel a răspuns:

Solutia mea ar fi sa il dezinstalezi din 'Device Manager' si apoi sa restartezi calculatorul (ti-l va detecta si instala in mod automat). Daca persista problema, mai exista o solutie aici: http://support.microsoft.com/kb/939052

| Danιel a răspuns:

Insereaza in unitatea optica, un CD/DVD care contine un sector de boot si restarteaza calculatorul (exemplu: Windows XP SP2/SP3 Bootable). Vezi ca BIOS-ul sa fie configurat strasnic astfel incat sa recunoasca respectivul disc, astfel vei putea deduce daca este sau nu, unitatea optica de vina. Stii tu, in timpul secventei secundare de POST, mesajul: 'Press any key to boot from this CD or DVD...'

| whitesens explică:

P. s mentionez ca am dat si uninstal la cd-rom dupa care RR pc sa reinstalat singur cd-rom, dar situatia e aceiasi introduc cd si pauza nu face nimic daca dau dublu click pe imaginea de la cd-rom imi scoate cd afara si pe ecran imi apare sa introduc disc.

Inclin sa cred ca e dus cd-rom... desi nu inteleg cum ar putea sa il vada inca confused

| whitesens explică:

Relix am facut si asa cum zici tu tocmai anterior de acest post am avut unul pe motiv ca nu puteam instala windows din cauza ca nu imi boota de pe cd! laughing deci clar atunci este unitatea optica de vine deci pot sa il schimb