| Gado13 a întrebat:

Salut! Am si eu un mare dubiu care ma streseaza. Vreau sa iau un i7 3770/4770 si un gtx 750 4gb low profile, (mai am o varianta de gt 1030 2gb low profile) am o sursa de 240w, oare ma duce sau imi pica sursa?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu zic sa-ti faci un calcul: http://bit.ly/2pgH2YS
240 mi se pare cam putin si pentru o placa video low profile calculand si celelalte consumuri. Mai mult, eu zic sa vezi si procesorul daca este compatibil cu placa de baza! Eu, spre exemplu, am o placa de baza care nu suporta procesoare mai noi de generatia a III-a. Uite: http://bit.ly/2EtgeOd

| Gado13 explică (pentru Salontanul):

Procesorul este compatibil, m-am interesat, merge pe LGA 1150. Cat despre sursa nu stiu sincer, eu am un pc small form factor.

| Salontanul a răspuns (pentru Gado13):

Nu-i vorba de socket. Poate ca ala se potriveste dar este vorba de chipsetul placii de baza. El da compatibilitatea cu anumite procesoare, placa video, HDD-ul si memoria Ram. Consumul procesorului este 84W la maxim dar mai sunt si celelalte componente!

| Gado13 explică (pentru Salontanul):

Te intreb pe tine bro ca vad ca te pricepi, ce procesor si placa video crezi ca merge cel mai bine pe HP compaq pro 6300 sff? Combinatie.

| Salontanul a răspuns (pentru Gado13):

Asa spune, omule! Uite aici indicatii bune pentru ce suporta placa: https://bit.ly/3fyvUAO Sa fii sanatos!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat: daca sursa ta are 240w va da doar o putere maxima de 192w dar in conditii optime si daca este certificata +80 Gold.

| Gado13 explică (pentru Salontanul):

Nu cred ca merge combinatia de gtx 750 LP cu i7 4770. Nu face sursa fata.

| VoidEternal a răspuns:

Plăcile astea au nevoie de alimentare separata?

Daca nu, atunci atâta timp cât nu te joci jocuri noi, nu cred că arzi sursa. Desi clar o vei forja mai tare.

| Gado13 explică (pentru VoidEternal):

Nu, placile video low profile nu au nevoie. Mersi de raspuns, ma gandesc ca daca nu joc cu setari high si ultra e bine.