| Catalin_Marian_1998 a întrebat:

Salut, am si o problema cu un router HW 8245h, am umblat pe acolo si am schimbay din greseala ip-ul la care puteam sa intru la setarile routerului.Acum pc e conectat la net dar nu-mi merge, ip-ul cu care ma conectam la router nu mai merge si ip-ul meu s-a schimbat(nu am ip dinamic)Dau funda daca sti macar ceva cu care ma puteti ajuta.

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Poti sa dai reset din fabrica la router.
(Setarile pe care le aveai cand ai achizitionat acel router).
Are un buton mic apesi pe el si isi reseteaza totul dureaza 2-10 min in functie de router.
http://li.ro/jmcv
PS:Ca sa apesi pe buton trebuie ceva mic subtire sa apesi odata si gata EX:Scobitoarea.

2 Problema cu internetul la pc aicea nu stiu ce ai facut sau ce setari ai umblat ca sa stiu nu-s clarvazator.
Daca nu iti merge poti sa stergi Driverul la placa de retea dai restart si dupa sa instalezi de pe CD/DVD de Drivere.

6 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Nu trebuia sa umbli la router fara sa te consulti cu un specialist de la firma de internet in care esti abonat,care poate sa vina sa verifice starea functionarii routerului, apoi la PC, apoi la cablu optic de la stalp! Incearca sa inchizi si sa astepti un minut si apoi sa deschizi routerul! Daca nu functioneaza, incerca sa resetezi din nou routerul, poate sa inceapa cautarea la adresa initiala!

| Catalin_Marian_1998 explică:

Eu voiam sa deschid un servar pe un joc ca sa ma joc multiplayer cu niste pretin stiam ce fac doar ca am schibat ip-ul la care te conectai la el, acum imi da eroare dns...

| Catalin_Marian_1998 explică (pentru DragomirMihail2020):

Hai merci mult, am stat 30 de minute pe ganduri am incercat tot ce am gasit pe net am zis ca mor, am facut ce mi-ai zis in 2 minute gata am net no problem trebuie sa vad ce sa fac ca nu se conecteaza telefonul la WI-Fi. Hai merci din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

asta e ip routerului tau.

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru Catalin_Marian_1998):

Multumesc pentru Funda.
1 Wifi trebuie sa il setezi ca sa mearga ca el este OFF im momentul de fata.
2 Cand ai asltfel de probleme ca sa mearga trebuie sa dai reset din Frabrica aia ar fi ultima solutie.
3 Ca sa faci server indiferent ce joc este te duci frumos la Router=Wan= VirtualServer pui Ip, portul, numele...
Iar dupa ce termin de setat porturile trebuie sa dai reboot la router ca sa configureze si sa nu se blocheze porturile si IP.

PS: Cand faci un server indiferent care ar fi acela sa nu pui IP routerului ci Ip pc altfel Ip routerului se blocheaza cu Ip servarului si nu va merge nici unul.
Asta ca sa stii pe viitor.

| Catalin_Marian_1998 explică:

A merci, eu nu stiam la routerul asta nu e prima data doar ca la routerul asta e mai complicat si nu ai acces la tot