| Andreidita211 a întrebat:

Salut am si o problema in jocuri
Componentele sunt
Rx 5500 XT 8g Nitro+
Ryzen 7 2700 x
B450M DS3H
8 g ram 3000 mhz
Sursa njoy 750 W
si mai in toate jocurile nu conteaza unde dau cap la fps ca tot am spike-uri stuntere etc. cineva cu o solutie?

3 răspunsuri:
| Skarr a răspuns:

Poate sa fie de la RAM pentru că ai doar 8 GB și depinde de ce jocuri joci sau poate ai temperaturi mari la placa video sau procesor. De ce ai doar 8 GB RAM? Iti trebuie minim 16 GB RAM in 2021. Și trebuie să fie neapărat în dual channel. Mai ales la ryzen. In 2020 și acum 2021 cu 8 GB RAM ai mai puțin fps in unele jocuri. Deci și dacă nu are legătură cu spike urile tot îți trebuie încă 8 GB.

| Andreidita211 explică (pentru Skarr):

Joc foarte mult Apex, da ok multumesc de raspuns o sa mai cumpar viitor inca 8g de rami

| Andreidita211 explică (pentru Andreidita211):

Temperaturile pe placa video ajung pana in 60 de grade maxim maxim
iar pe procesor 54-57