| Like555 a întrebat:

Salut! Am un Acer aspire 7 cu uefi si am vazut pe net ca stickul cu win10 trebuie facut in fat32 ca ntfs nu citeste, dar dupa ce instalez windowsul partitiile C D E F etc le pot face in ntfs?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"partitiile...D E F etc le pot face in ntfs?"

da, fără probleme, in câteva secunde

| NLS a răspuns:

Arata-mi clipul acela.
E total gresit.
De la windows xp incoace, se foloseste ( pentru windows) sistemul de fisiere NTFS.

fAT32 se mai foloseste doar pentru stickuri de dimensiune mai mica, sub 16-32gb, si pentru orice mediu de stocare flash,
folosit la playerele auto.

| Zuzu1991 a răspuns:

"Salut! Am un Acer aspire 7 cu uefi si am vazut pe net ca stickul cu win10 trebuie facut in fat32 ca ntfs nu citeste"
nu are nici o legatura, OARECARE
cred sincer ca problema la tine e faptul ca faci stick-ul cu IMBECILITATEA de tool Mircosoft de instalat windows 10 care da kix 2-3 ori din 5
asa ca, in loc sa il faci direct pe stick, spune-i ca vrei sa salvezi iso, apoi pune-l pe stick cu rufus
https://rufus.ie/en_US/
si poti sa il pui si fat32 daca te coafeaza
cat despre partitii, orice peste 32G windows-ul face automat ntfs si nu ai optiune de fat32 deloc (se poate manual, dar numai in linie de comanda) deci, nu o sa ai nici o problema sa le faci ntfs

| GPA a răspuns:

Stick-ul se formatează fat32 și pui Windows-ul pe el, ideea este că nu trebuie să te complici făcând acest lucru, pentru că utilitarul de la Microsoft pentru Windows va face acest lucru în mod automat (utilitarul convertește stick-ul în GPT, creează o partiție primară formatată fat32 și copiază imaginea cu sistemul de operare pe stick) : https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10ISO. Tu nu trebuie decât să creezi câte partiții dorești odată ce ai bootat de pe stick, kit-ul de instalare le va formata pe toate în NTFS. Tu nu vei vedea următoarele două partiții care sunt ascunse, au un anumit flag/atribut de sistem (-h), de aceea nu le poți vizualiza (partiția rezervată sistemului de operare - MSR, care este formatată NTFS, cât și partiția "BIOS-ului", adică ESP)
Numai partiția ce conține EFI (ESP- Efi system partition) (partea de firmware și de încărcător al sistemelor de operare) trebuie să fie formatată fat32 (kitul de instalare va face automat acest lucru). Celelalte partiții vor fi formate NTFS, inclusiv partiția C: (literă uzuală acordată partiției de sistem) care conține fișierele sistemului de operare.

Așa că, partițiile care conțin volume mari de fișiere nu se justifică să le formatezi în fat32 (de exemplu C:, D:, E:... ).
Fat32 este standardul sistemelor (plăcilor de bază) care au la bază conceptul de firmware, de UEFI, iar ESP-ul întotdeauna trebuie formatat fat32 pentru a citi bootloaderele de pe disc/discuri)
A nu se confunda BIOS cu UEFI, sunt două platforme diferite, UEFI este succesorul "bătrânului" BIOS, mult mai optimizat, mai sigur, mai rapid și cu posibilitatea instalării (în mod nativ) a oricâtor sisteme de operare, deoarece odată cu UEFI s-a făcut și trecerea la partiționare de tip GPT (Guid Partition Table), adică până la 128 de partiții primare (o partiție primară este partiția care conține un volum de date corespunzător fișierelor sistemului de operare), capacitate mai mare de stocare, peste 2TB pe disc și o organizare mult mai bună din punct de vedere al bootloaderului.

| NLS a răspuns (pentru GPA):

Mult succes la bagat un fisier de 4.5 GB sau mai mare, pe un stick formatat in FAT32...

Utilitarul de la Microsoft e o gluma proasta. Nu strica chiar al doilea sau al treilea stick din 5, cum a zis mai sus colegul, insa am avut cateva probleme cu el, uneori scrie cu erori.

Folosind Rufus e mult mai sigur, te scapa de orice grija.

| GPA a răspuns (pentru NLS):

UEFI nu-ți citește discurile removable în NTFS rolling on the floor)))))), ia pune un kit de Windows pe un stick NTFS și testează-l pe o placă de bază cu UEFI, să vedem dacă ți-l booteaza laughing
Dacă ai noroc și prinzi o placă de bază în UEFI cu modul NTFS (sunt mai scumpe) ai noroc, dar te asigur că n-o să-ți meargă fără modul laughing.

Poți testa acest lucru printr-un qflash, să încarci de pe stick fișierul rom cu biosul și să încerci să-l citești, n-o sa ți-l citească. Doar testează și-mi spui cum a fost happy