| CraciunAlex0620 a întrebat:

Salut, am un Acer nitro 5 cu i5-8300h, gtx 1050 4GB, 1TB HDD si 8GB ram DDR4 2666Mhz
Laptopul e inca in garantie si ma gandeam sa ii fac un upgrade cu un ssd de la Kingston A2000 nv1 500gb si inca 8GB ram tot de la Kingston...
Intrebarea mea e daca merita sa fac upgrade-ul. Folosesc laptopul aproape zilnic, jocuri si diferite taskuri.
Mersi!

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Absolut. Upgrade-ul de la hdd la ssd e cea mai vizibilă îmbunătățire pe care o poți face. Se simte imediat. Eu as face upgrade-ul fara sa stau pe gânduri. Nici 8 GB RAM in plus nu strica, mai ales la jocuri.

| CraciunAlex0620 explică (pentru Wr3nch):

As pierde garantia, asa cum scrie mai sus?

| VoidEternal a răspuns (pentru CraciunAlex0620):

Depinde până la urmă de magazin. Exista la un moment dat și garanția "pe piese". Cel mai bine suni sau dai un email la magazinul de unde l-ai cumpărat. Unele magazine, mai alea alea specializate pe computere, oferă posibilitatea de a îți monta ei componentele noi păstrând și garanția.

| CraciunAlex0620 explică (pentru VoidEternal):

E de la altex...
Am vorbit cu ei dar par sa nu aiba habar
Da, se pierde și atât
M-am informat si la service-ul lor autorizat pentru a monta un ssd sata 2.5, in slot fara a fi nevoie sa dai carcasa jos cer 90 de lei, mi se pare foarte mult pentru ceva atat de usor

| VoidEternal a răspuns (pentru CraciunAlex0620):

Ce jegoși...

| Wr3nch a răspuns (pentru CraciunAlex0620):

Daca nu sunt instalate de service-ul lor da, adio garantia.

| CraciunAlex0620 explică (pentru Wr3nch):

Ma gandeam la o "schema" sa zic asa
Daca doamne fereste sa intampla sa se strice scot ssd-u si ramul si neg daca ei ar spune ca a fost desfacut

9 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Da, merita sa ii faci upgrade, dar pierzi garantia.

| CraciunAlex0620 explică (pentru DaniTDCI):

De asta imi e frica, insa nu inteleg de ce as pierde-o, chiar asa de tampite sunt legiile?

| Mirel4412 a răspuns:

8 rami in plus nu sunt necesari, dar ssd-un ar trebui sa vina stock pe orice laptop sau pc.