| Frank51 a întrebat:

Am un acumulator BOSCH de 9.6V care a fost descarcat complet(îmi arăta 0.1V), am pus la încărcat normal și dupa 2 zile imi arata doar 4.5V(și bormașina se mișcă destul de greu), e stricat acumulatorul? A fost păstrat în condiții normale.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De dus la reciclare și de înlocuit cu 3 celule 18650 Li-Ion. Va rezulta o tensiune puțin mai mare (~ 11 V), dar nu se strică nimic.
Evident, va fi nevoie și de un încărcător adecvat.

| Panamax a răspuns:

Conditii normale inseamna sa-l pastrezi incarcat.

| Frank51 explică (pentru Panamax):

Asta inseamna sa nu il folosesti. Daca trebuie sa termini o treaba o faci atunci, nu faci cate 20 de minute pe zi, e absurd.

| Panamax a răspuns (pentru Frank51):

Trebuie incarcat o data pe luna chiar daca-l folosesti sau nu.

| frunzarescu a răspuns:

Acumulatorul pierde din amperaj. Amperajul da putere de rotire la masina de infiletat (banuiesc ca la asta il folosesti).
Nu te complica si cumpara un acumulator nou, eventual unul compatibil (cel original e mai scump) de aici http://bit.ly/3fjnwmX