| Sibiescu_Ionut_1993 a întrebat:

Salut, am un AMD A8 6600k și nu am mai dat cooler-ul jos de ceva vreme,și mai mult ca sigur procesorul e lipit de cooler,ultima data nu mi-am dat seama ca e lipit și când l-am scos pinii erau în toate părțile,(îndoiți) cum ar trebui sa procedez ca sa nu ii îndoi iar, am stat o zi întreagă sa ii indrept

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Daca te pricepi, atunci ar trebui sa stii ca exista spray-uri cu alcool izopropilic (s-ar putea sa-l gasesti in magazine sub numele de spray pentru curatare contacte electrice). Scoti usor si perfect vertical cooler-ul. Daca procesorul este lipit, folosesti spray-ul, pe zona de imbinare dintre cooler si procesor (un puf), lasi 10 secunde, stergi cu un servetel, repeti, pana cand procesorul se dezlipeste. Dupa aceea, cureti pasta veche si de pe procesor, si de pe cooler si aplici Arctic Silver-ul. Uite cum arata cel pe care il am eu, acum: https://imgur.com/2TglydN

4 răspunsuri:
| AlexandraSimion a răspuns:

Nu este lipit de cooler, aia este pasta termoconductoare. Dai jos mai intai cooler-ul si apoi scoti usor procesorul, vezi ca trebuie sa aiba o cheita ceva, nu trage direct de el.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu inteleg de ce tot scoti procesorul, mai ales daca nu te pricepi.
E suficient sa ii cureti radiatorul de sub ventilator (coolerul).

Bula
| Bula a răspuns:

Ai avut mare noroc daca mai functioneaza calculatorul! big grin

Alta data citeste macar manualul utilizatorului si cate ceva despre montarea /demontarea procesorului /cooler-ului, fiindca domnia si prostia sunt scumpe! tongue

| Sibiescu_Ionut_1993 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Din contra, ma pricep, problema e ca am cumpărat o pasta mai buna, Artic Silver 5 și vreau sa o pun ca sa mai scadă temperatura!