| XSmokerxx a întrebat:

Am un Asus k551ln si problema este ca re bateria in interiorul carcasei iar in manual scrie ca nu este recomandat sa o scot dar eu petrec destul de mult tim la PC si nu vreau sa risc sa stric bateria incarcand-o la un interval de 1.5-2h.(folosesc pc-ul pentru gaming).Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Să lași bateria în laptop și să îl exploatezi conform. Când zic conform, mă refer la utilizarea laptop-ului pe baterie până aceasta se descarcă și apoi să o încarci, iar când este încărcată să decuplezi încărcătorul.
De ce? Simplu. Dacă vei folosii laptop-ul pe direct ca românu la prima suprasarcină pe rețea îl vei arde deoarece chiar de lași încărcătorul cuplat va funcționa ca un amortizor în cazuri de genul ăsta, că în caz că nu știi încărcătoarele moderne nu mai au transformatoare că o rezitență pusă în baypass direct la bornele de 220V care reduce tensiunea, în loc de un traf coborâtor, iar de aia se arde/străpungede calitate bună ce îs) îți va intre instant 220V în laptop.
Oricum hai să finm cinstiți; Laptop-urile nu sunt concepute pentru a fii utilizate zilnic 24 ore/zii ci ocazional în caz de deplasări pe post de desktop mai mult office portabil.Succes

| BlueEyesBoy a răspuns:

Nu cred ca ar fi o foarte mare problema cu bateria. seteaza la acumulator protectie pentru baterie ( sa se incarce bateria pana la 60 % ) si sa nu lasi bateria sa se descarce mai putin de 10%.