| Rare212 a întrebat:

Am un calculator AMD Althon(tm) Dual Core processor 5200 B 2.70 GHz. 2GB ram si nici-o placa video.Ar avea sa imi cumpar un processor i3 sau o placa video? Am vreo 600 lei buget.

Răspuns Câştigător
| TheNiGhTCoReLV a răspuns:

Nu ai ce sa faci cu acel PC din nefericire, procesor nou inseamna o placa de baza noua+ram nou, iar o placa video nu te-ar ajuta cu nimic datorita bottlenck-ului facut de procesor.
Socket-ul cred ca e AM2 asa nu prea ai variante SH care sa merite.

Poti incerca sa iti vinzi placa de baza+ram+procesor si poate scoti 150ron.

In buget de 800 ron ai G4560(270ron)+B250(330ron)+8GB ram(200ron)=800ron.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa iti cumperi i3 trebui sa iti cumpri si alta motherboard

| CPAElites a răspuns:

Ce placa de baza ai?

| Devylgreen a răspuns:

In primul rand, nu mi-ai spus ce placa de baza ai sa vad daca iti accepta acest procesor.

| Rare212 explică (pentru Devylgreen):

HP Compaq dc5850 Small Form Factor.Asta trebuia nu?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Niciodata, niciodata nu vei reusi sa pui un procesor Intel pe o placa cu socket AMD. Doar cu barosul. Socketul este AM2 suporta doar procesoare cu am2. Functie de placa de baza si un procesor cu un anumit FSB. Uite aici lista cu piese suportate: http://h20564.www2.hp.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-c01587145
Daca un procesor iti face cu ochiul, cautal! Succes!

| OnePiece a răspuns:

Pai incearca sa cauti un Xeon E3 + motherboard mai vechi. Uita-te pe olx.

| AndreiM77 a răspuns:

Ce vrei sa faci tu e imposibil, placa ta de baza nu suporta un i3 orice ii faci. Cumpara un procesor nou si o placa de baza noua.
Poti alege aceste componente:
http://www.pcgarage.ro/......l15-12v-1/

http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/h110m-dgs/

http://www.pcgarage.ro/......50ghz-box/

Dar la placa de baza trebuie sa ii faci update de bios, daca nu stii cum se face asta, poti selecta in momentul cand faci comanda update bios placa de baza.