| Scarlat_Seby_1999 a întrebat:

Salut, am un Calculator cu Doar 1GB ram ddr2. E vechi calculatorul, dar vreau sa il dupa la 4GB ram ddr2 pentru a fi putin mai decent..Cat m-ar costa sa adaug inca 3GB ram ddr2?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand trebuie sa vezi cate sloturi de memorie sunt pe placa de baza si din ele cate sunt libere.
4Gb memorie DDR2 poti combina din 2 bucati de 2Gb (cel mai mare DDR2) sau din 4 bucati de 1Gb.
In manualul placii de baza este data memoria maxima ce o poate gestiona, deci poti calcula ce combinatii se pot folosi.
Deoarece memorii DDR2 nu se mai fabrica, le gasesti mai mult la service-uri sau anunturi publicitare, recuperate din calculatoare mai vechi.
Pretul de piata la memorii DDR2 este de 25-50 lei/Gb, pret in care unii includ si montarea.
Daca este posibil, (si placa de baza accepta) monteaza 2 bucati de 2Gb IDENTICE.

| sierra1 a răspuns:

Lumea doar te sperie!

Doar cu vreo 50 lei ai rezolvat problema, de exemplu:
https://www.olx.ro/......-gb-ddr-2/

| NLS a răspuns:

Ce placa de baza ai, si ce procesor?

Gasesti pe olx placute de 1GB DDR2 la pret acceptabil.
Preferabil cauta ca vanzatorul sa fie din orasul tau.

Problema e sa fie compatibile cu ce ai tu.

Trebuie sa aiba aceeasi latenta, si de preferat aceeasi frecventa.
Sau frecventa putin mai mare, insa in acest caz vor lucra toate la frecventa mai mica, a placii pe care o ai deja.

| Scarlat_Seby_1999 explică (pentru NLS):

Voiam sa stiu un pret doar. pentru ca eu oricum ma duc in oras la mine sa imi puna niste baieti. Cumparate de la ei o sa fie.

| RAY a răspuns (pentru Scarlat_Seby_1999):

Https://m.emag.ro/......ELBMKBBBM/

doar de 2gb ram exista

| PainTech a răspuns:

Pretul unui GB este la undeva la ~50 lei, deci undeva la 150 de lei. Totusi ai grija sa cumperi module compatibile ( frecventa, letenta CAS, voltaj ). Verifica in manualul de instructiuni daca placa de baza suporta 4 GB RAM ( s-ar putea sa ai surprize neplacute ).