| aleks4ever a întrebat:

Am un calculator destul de vechi (ddr1) cu urmatoarele caracteristici:
Procesor : AMD Sempron 2800+ 1, 61 GHz
Placa video: NVIDIA GeForce Fx 5200 128 Mb
Rami : 2GB
Procesorul si placa video au ramas neschimbate de la achizitonarea PC-ului, iar RAMII i-am achizitonat acum aproximativ 2 ani, avand initial doar 256 MB RAM.
Vreau sa achizitonez o placa video, cam de 256 sau 512. Problema este procesorul prea slab care il am. Credeti ca ar influenta procesorul functionarea placii video astfel incat sa nu mearga la capacitate maxima?

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Tie iti trebuie o placa pe slot agp.
Nu prea se mai gasesc in magazine,doar sa faci comanda online.
Daca vrei o alta placa pentru jocuri, chiar nu merita sa faci uograde la systemul tau.
Procesorul nu influenteaza prea mult functionarea placi, are si ea procesor grafic.
Rami sunt ok, doar sursa poate sa face fite si sa nu iti duca o placa noua.
Eu zic ca nu merita sa faci upgrade, acum faci ce vrei.
Succes!

| SouLIce a răspuns:

Este bine sa ai un sistem echilibrat daca ai o placa video buna si un procesor slab atunci sitemul este tras in jos de procesor si degeaba ai o placa video buna

| ZK a răspuns:

La un astfel de calculator nu ai avea programe care sa necesite atatea resurse grafice. Sfatul meu, nu are rost aceasta achizitie.

| Birlik65 a răspuns:

Procesorul este foarte mic, trebuie schimbat cu unul ceva mai mare!

| andrey31 a răspuns:

O sa existe incompatibilitate intre piese iar dupa cum sti, o placa video asa mare este suportata pe o placa de baza mai performanta avand un socket pe DDR 3 care la randul ei are un proccesor incorporat dar nu indeajuns sa o poti folosi la performanta maxima deoarece tu ai procesorul mic, plus RAM-ul care la tine este foarte mic si sigur nu o sa faci treaba fie nu o sa ti se potriveasca placa video in socket-ul placii tale de baza. Recomandarea mea ar fi sa iti achizitionezi un PC nou avand in vedere ca preturile au scazut foarte mult si poti cere la magazin o recomandare pentru ceva bun si accesibil. Bafta!

| Robb_Robert_1991 a răspuns:

Da si eu am avut aceeasi problema, acum 1 an de zile si baiatul de la magazinul unde am mers sa imi schimb placa video mi-a zis ca o sa influenteze capacitatea procesorului si a zis in loc sa schimb si procesorul mai bine il vand pc meu si cumpar altul, asta e sfat bun in momentu asta deoarece calculatoarele sunt mult mai ieftine.