| nicktns a întrebat:

Salut,
Am un calculator HP6300, procesor I7 2600, totul a mers bine pana ce am pus un harddisk hdd 1Tb pe el, mi-a dat de vreo 2x ecran albastru cu o eroare si blocarea sistemului. Dupa reset-ari la rece s-a auzit cateva bipuri si acum pornesc ventilatoarele de la procesor si sursa (fara semnal la monitor), se opresc la dupa 10-15 secunde de functionare (silentioasa = cu viteza mica) pentru ~3 secunde. iar pornesc ventilatoare pentru ~10 secunde(silentios), se opresc din nou ~3 si dupa care porneste ventilatorul de la sursa cu viteza foarte mare de zici ca-si ia zborul.
Am toate perifericele de la placa de baza (usb, mouse, tastatura, Hdd + cabluri de allimentare si date), au mai ramas doar memorii, procesor, cablul de la cipul video de pe placa de baza. Credeti ca e procesorul de vina sau placa de baza?

6 răspunsuri:
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Apasa butonul de oprirecand il pornesti si tasta 2 in acelasi timp fai asa de vreo 2-3ori

| nicktns explică (pentru BostanDaniel1974):

Sa fac start & stop cu tasta 2 sau f2 apasata? Care-i ideea ca ledurile de LA tastatura nu se aprind la resetare, monitorul nu afiseasa nimic LA boot, doar ventilatoarele.

| BostanDaniel1974 a răspuns (pentru nicktns):

Sa start f2 si power amandouo odata

| nicktns explică (pentru BostanDaniel1974):

Am facut start f2 si pawer, prima data a mers ca-n descrierea de mai sus, a doua si a treia oara nu s-au mai oprit ventilatoarele, au merg silentios ~ 20 sec si apoi ventilatorul de la sursa a inceput sa mearga zgomotos si sa se incalzeasca usor cooler-ul de la procesor, dar nici-un efect asupra monitorului sau a tastaturii

| BostanDaniel1974 a răspuns (pentru nicktns):

Sti sa umbli la el trebuie sa-i scoti harddul sal pui inapoi si dupa apasa f9 daca nu vrea incearca f11

| nicktns explică (pentru BostanDaniel1974):

Am pus toate perifericele (componentele :SSD, placa video, memorii, tastatura si boxe si a luat-o de la inceput, ca in descrierea de mi sus ( niciun semnal video sau sonor, niciun semnal la tastatura). E o problema de hardware: sursa (in cel mai fericit caz, dar greu de crezut), placa de baza sau procesor (in cel mai rau caz)