| Poloboc_Stefan_1998 a întrebat:

Am un calculator si un laptop si as vrea sa fac o retea wifi pentru a avea internet pe ambele divice'uri.
Am nevoie doar de placa wifi pentru a crea o retea? sau trebuie sa cumpar un router si placa wifi si sa bag cablul in el pentru a da internet la ambele?

3 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Ori placa ori router wifi.Folosesti PC-ul pe retea apoi dupa configurarea placii in cazul ca algi placa folosesti laptopul in wifi.La fel si in cazul router-ului dar mai ai nevoie de un cablu pentru conectarea router-ului care de obicei vine in pachet +alimentatorul.
Pentru a nu avea multe cabluri si necesitatea unei prize de curent suplimentare(pentru router) recomand placa.Trebuie avut in vedere si daca sursa PC-ului duce acasta placa consumul PC-ului crescand, nu cu mult dar sa nu fie la limita.

| PVAAVU a răspuns:

Se scrie "device-uri" nu "device'uri".
Cele doua semne de punctuatie nu au acelasi rol.

Răspuns utilizator avertizat