| Queensisjdne a întrebat:

Salut, am un card de 16gb si cand il bag in camera foto imi zice eroare card,când il bag pe telefon imi zice ca e corupt si trebuie sa il formatez,iar după ce il formatez zice ca este tot corupt si trebuie sa il formatez si tot asa,dar când il bag in laptop, totul e ok. Pot sa copiezi date si toate cele, ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Telefonul nu recunoaste orice format. Cardul trebuie sa fie formatat FAT32 pentru ca daca e formatat NTFS sau exFAT nu-l recunoaste. Windowsul recunoaste aceste formate dar Androidul nu.
Formateaza cardul cu telefonul si-l va recunoaste.

| Queensisjdne explică (pentru Lioana):

O sa incerc acum sa il fac

| Queensisjdne explică (pentru Lioana):

Mersi mult!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu orice aparat recunoaste orice marime de card de memorie si orice tip de formatare.
Regula este sa folosesti in fiecare aparat (telefon, camera) cartela formatata pe ea.

Cu calculatorul poti CITI continutul cartelei, dar nu este recomandat sa-l formatezi pe el!

| dannyel86 a răspuns:

Incearca sa-l formatezi pe laptop, nu pe dispozitivele in care apar erori.
A functionat vreodata pe camera foto sau telefon?
Pot fi si chestiuni care tin de compatibilitate, daca pe un pc sau laptop cardul e functional.

| Queensisjdne explică (pentru dannyel86):

L-am formatat pe laptop prima dată merge pe camera si pe laptop dar pe telefon nu merge.E un Samsung galaxi a6.

| BaiatujmekhBazatBrocuraj a răspuns:

Schimba Windows