| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am un decodor de la digi si i-am schimbat rezolutia la decodor, crezand ca o sa se vada mai bine, dar se pare ca era mai mare decat a televizorului. Ce pot face sa o schimb inapoi?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Lul, naspa
1. scoti toate mufele, inclusiv din priza, stai 5-30mins si speri din tot sufletul sa fie destept si sa redetecteze
2. cauti pe google modelul tau de decodor urmat de "blind reset" (adica fara imagine)
3. dai telefon la Digi si speri ca ei sa aiba o solutie
4. daca e pe hdmi, poti sa cumperi un cablu hdmi-dvi... si sa il infigi intr-un monitor, daca respectivul cablu are si iesire audio, poti la o adica sa folosesti monitor si boxe in loc de TV (adica nu arunci banii degeaba), sau daca monitorul are boxe incorporate

5. asta sigur merge dar... e cel mai mare deranj: te duci cu decodorul pe un televizor care suporta rezolutia la care l-ai pus si ii schimbi rezolutia la loc, eventual te duci la un prieten daca nu ai alt televizor

6. asta e cea mai lenta... te duci cu el la garantie si, eventual le si spui care e treaba, s-ar putea sa te rezolve pe loc (au ei televizoare pe acolo, care suporta rezolutii mari)

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai vechiul decodor humax sd ai pe telecomanda butonul wide si acolo i faci rezolutia imaginii, sau din setarile decodorului tot din telecomanda cauti setari imagine si o sa i ti apara toate setarile 16:9 4:3 si acolo reincerci toate variantele de imagine disponibile.Ai decodorul Humax?

| theforceofgood a răspuns:

Vezi dacă are un buton de reset sau daca există o combinație din butoane pentru reset, sau montează-l la alt tv sau monitor cu rezoluție mai mare şi reglează-l de acolo.

| denizportirkmflslad a răspuns:

Scoate mufele