| gabyshtoi a întrebat:

Am un decodor HD pentru satelit și un TV cu tub.
Televizorul are mufa RCA, însă numai cu două intrări (audio și numai una audio). Doresc sa știu dacă pot să rezolv problema cu un cablu adaptor HDMI - RCA sau voi avea probleme fiindcă TV-ul nu are două mufe audio?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un asemenea adaptor costa cca. 200 lei sau chiar peste, iar un televizor ca al tau poti gasi s.h. chiar si la 100 lei, dar nici tv-ul tau nu este capabil HD. Ca urmare nu merita sa te ocupi astfel de problema.

Ce poti face? Ai doua variante:
1. Ceri de la furnizorul tau de satelit un decodor normal, cu iesire 3x4, care sa aiba iesire RCA sau Euroscart + cablu de conectare la RCA din TV-ul tau
2. Cumperi un alt televizor cu intrare HDMI (se pot gasi s.h. chiar si la 3-400 lei in anunturi publicitare, cat te-ar costa cablul HDMI-RCA, dar cu imagine mult mai clara, HD).

| sierra1 a răspuns:

Hdmi transmite semnalu digital iar rca semnal analog. Ca să se potrivească cele două ai nevoie de un adaptor analog/digital care precis e mai scump decât tv-ul tău