PsihoSex
| PsihoSex a întrebat:

Am un disc video original, si cand il bag in unitatea optica, porneste instant, si nu imi apare niciunde, nimic care sa imi permita sa il copiez!
Probabil e protejat, dar totusi, cum il pot copia?!
Nu e film artistic, ci de specialitate, si vreau sa fac o copie pentru a ajuta pe cineva!
Stie careva vreo solutie?!

Multmesc!

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dvdfab.

| GabiDumitrescu a răspuns:

NU trebuie' sa iti apara undeva anume. Iei frumos un program gen ImgBurn (gratuit, excelent - http://www.imgburn.com/) si faci copie.

| PainTech a răspuns:

Salut!
Descarca orice software pentru arderea fisierelor pe un disc optic. Recomand CDBurnerXp ( gratis, simplu de folosit, fara bloatware ).

Introduci DVD-ul, deschizi programul, selectezi "copiaza sau extrage continutul discului"/"Backup DvD" in functie de programul ales. La optiuni salvezi pe harddisk ( poti alege orice locatie, de exemplu desktop ), selectezi format ISO. Continutul discului se va salva acum ca fisier.ISO pe desktop.

Dupa ce procesul se finalizeaza, introduci dvd-ul gol, selectezi "imagine ISO" selectezi fisierul.ISO salvat la pasul anterior, inscriptionezi discul.

Mult succes!

| PsihoSex explică (pentru PainTech):

Laptopul are unitate optica care poate scrie DVD-uri!
Chiar nu este alta solutie?! doar sa descarc un software?!

| PainTech a răspuns (pentru PsihoSex):

Poti copia fisierele de Dvd pe HHD, apoi iar pe noul disc folosind Windows explorer, fara alt program dar sunt sanse mari sa nu functioneze.

Nu confunda partea hardware cu partea software a computerului. Din motive evidente, Windows nu are suport nativ prea bun pentru copierea DVD-urilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca cu cd burner xp, are o optiune de a copia continutul de de cd ca iso.
http://cdburnerxp.se/en/download