| AmidoN a întrebat:

Salut.
Am un drive de 120gb care are 2 partitii C si D
C ul nu mai are loc pentru windows update si nici windows 11 (C ul e la 50gb)
Cum pot sa le combin din nou partitiile? (D ul sa fie sters si C ul marit )

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din Windows daca doresti sa maresti partitia C si sa elimni D-ul va trebuii sa stregi partitia si implicit tot ce este pe acea partitie. Cum faci asta? Click dreapta pe iconita de la My Computer> Manage>Storage>Disk Management>Click Dreapta pe partitia D> Delete Volume> Click Dreapta pe C> Extend Volume. Alternativ poti micsora D-ul si mari C-ul.
Daca doresti sa le combini fara sa stergi nimic va trebuii sa descarci un program third party ca AOMEI Partition Assistant. De aici este simplu: Intri in program>Click Dreapta pe C> Merge> Seclectezi D-ul> Apply.

| AmidoN explică (pentru anonim_4396):

Salut. am intampinat o problema. Nu ma lasa sa dau merge partition pe aomei. Am incercat si din disk man cu shrink D si extend C dar spatiul din D la care am shrink scria free space in lo de unalocated space

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1) muti tot ce ai important pe D: pe un suport extern (DVD, blu-ray, HDD extern, stickuri, etc)

2) deschizi Disk Management (tastezi "disk man" in caseta de cautare)

3) click dreapta pe partitia pe care doresti sa o stergi, adica D:
alegi Delete Volume
(daca nu ai dori sa o stergi de tot, ci doar sa o micsorezi, alegi Shrink Volume, si alegi o marime in MB...)

4) va aparea din spatiul rezultat in urma stergerii, un spatiu liber- nealocat unei partitii, Unallocated Space

5) selectezi partitia C:, click dreapta pe ea, Extend Volume

| AmidoN explică (pentru NLS):

Salut nu ma lasa sa dau extend volume la C. si ce am dat shrink la D imi scrie free space in loc de unalocated volume

| halogen001 a răspuns:

Dacă există spațiu liber în D, se poate folosi un program manager de partiții cum e AOMEI Partition Assistant sau MiniTool Partition Wizard pentru a micșora partiția D și apoi pentru a mări partiția C cu spațiul obținut.

Se pot uni partițiile să rămână doar C: cu Aomei
https://youtu.be/Syl1H_HFNQE?t=118

| AmidoN explică:

Am reusit cu aomei. Va multumesc mult.