| SSaleu20 a întrebat:

Salut,am un gtx 560 ti soc edition ( luat sh) si am o probelma cu el, dupa 10/15 min in gta5 / assetto corsa/ dark souls 3 ma scoate din joc inapoi de dextop si jocul si inchide si placa video revinde dintr.o data la turatie mica ( se aude) dar in fifa 19 nu am problema asta si joc pe 1080p pe mediu si nu se opreste chiar daca placa se tureaza ( ventilatoarele) si am mai jucat si pubg ( varianta de telefon cu un simulator ) si merge...
Care sa fie problema? Precizez ca inainte am avut o placa video gt 730 si mergea gta.ul si restul ( downloadate din aceeasi sursa)
Mersi!

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

TV-ul ce model e? Ia incearca si cu un monitor sa vezi daca iti face la fel, ceva cu/fara freesync, nu conteaza, dar dezactiveaza v-syncul si vezi cum face, si activeaza-l si vezi cum face. Tv-urile au un input lag si s-ar putea ca asta sa fie cauza problemei tale (nu sigur, dar poti incerca). Sursa daca e de 600 e ok, la 590 e recomandata una de 600, cel putin asa spune producatorul, la tine ar trebui sa fie ok, mai ales daca n-ai rgb-uri peste rgb-uri, hdd-uri, fan-uri, overclock etc, ceva sa le suprasolicite. Incearca sa cauti un monitor prin hdmi sa vezi cum se comporta, incearca sa dai setarile la joc pe low doar sa vezi cum se comporta. Acutalizeaza si instaleaza si diverse versiuni de driver video.

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce sursa ai si care sunt restul componentelor? Ai pus alimentarea de 2 mufe 6 pin pe ea nu? Rulezi pe dvi sau pe hdmi?

| SSaleu20 explică (pentru CM7YRE):

Salut,am pus cele 2 mufe, rulez pe mini hdmi ( cu cap de hdmi cand intra in tv pentru ca il am legat la un tv de 98cm) am o sursa de 600w sau 550 scrie o data 600 si o data 550...

| SSaleu20 explică (pentru CM7YRE):

Am toate setarile pe low, am instalat si reinstalt driverele. O sa incerc si cu un monitor, zici ca asta ar putea fi o problema? V-sync sa il dezactivez din joc sau din nVIDIA control panel? Sau din amadouahappy.
Te pricepi bine la pc.uri sau?
Oricum multumesc de sfat o sa incerc

| CM7YRE a răspuns (pentru SSaleu20):

Nu "driverele", ci...cat mai multe versiuni de drivere, si gasite cu programe gen Driver Easy, si de pe site-ul oficial, si cat mai multe. Nu inseamna ca neaparat asta e problema, dar poti deduce, de unde ar fi. Dezactiveaza si din joc, si din control panel daca vrei/poti, incearca mai multe variante. Nu..nu ma pricep, si nici n-am umblat/instalat/reparat pc-uri de cand ma stiu (sper ca intelegi ironia). Problema o rezolvi/provine in 2 metode: software (drivere, programe, conflict, sistem de operare, poate chiar si bios-ul placii video) sau hardware (prea mult/putin voltaj, incompatibilitate/slot stricat la placa de baza/placa video etc.). Trebuie sa deduci, sa incerci cat mai multe variante. Nu e o chestie "exacta" ce te va duce la un raspuns "sigur"; in cazul de fata nu sunt atat de multe "cazuri similare" sa pot(i) da un verdict sigur, trebuie sa incerci din mai multe puncte de vedere si apoi o sa vezi care ar fi problema, sa incerci sa faci problema sa reapara in mai multe situatii si iti vei da seama de unde provine; eu ti-am expus, in general, cele mai "cunoscute" cauze. Depinde de tine sa gasesti "cauze exacta".

| CM7YRE a răspuns (pentru SSaleu20):

TV-ul ce model e? Ia incearca si cu un monitor sa vezi daca iti face la fel, ceva cu/fara freesync, nu conteaza, dar dezactiveaza v-syncul si vezi cum face, si activeaza-l si vezi cum face. Tv-urile au un input lag si s-ar putea ca asta sa fie cauza problemei tale (nu sigur, dar poti incerca). Sursa daca e de 600 e ok, la 590 e recomandata una de 600, cel putin asa spune producatorul, la tine ar trebui sa fie ok, mai ales daca n-ai rgb-uri peste rgb-uri, hdd-uri, fan-uri, overclock etc, ceva sa le suprasolicite. Incearca sa cauti un monitor prin hdmi sa vezi cum se comporta, incearca sa dai setarile la joc pe low doar sa vezi cum se comporta. Acutalizeaza si instaleaza si diverse versiuni de driver video.

| qwertpro a răspuns:

Ei bine gtx 560 ti nu este o placa atat de puternica incat sa tina gta 5 pe maxim.Problema poate sa nu fie doar in placa video, ci poate fi in ram sau in procesor, sau poate chiar in windows.Depinde deja de ce procesor si ram ai.Incearca sa iti pui un windows nou, ar fi de dorit 10 caci el nu are asa probleme, si incearca sa mai schimbi pasta termoconductoare de la placa video, sau fa-i un update la drivere.E greu de spus de la ce e, pentru ca ai dat mult prea putine detalii.

| SSaleu20 explică (pentru qwertpro):

Stiu e mai greu de zis doar din auzite, dar de ce sa imi ruleze fida fara probleme si sa se blocheze in restul?