| Sebastian_Seby_1996_QYr8 a întrebat:

Salut, am un hard disk de 1T dar merge foarte greu adica cand vreau sa deschid un program mi-se deschide foarte greu sau se deschide extrem de greu si dupa imi da not responding pentru 1 sec sau 5 si dupa isi revine si merge la fel de greu. am incercat tot ce am gasit pe net mi-am refacut si windows-ul dar hard diskul tot imi merge greu si sta mereu in 100% si am facut mai tot ce am gasit pe net dar tot asa imi face.

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Http://www.drivereasy.com/knowledge/100-disk-usage-windows-10-fixed/
Plus, verifica hdd-ul cu programe gen Hdd sentinel, Hd tune, posibil sa fie "pe moarte". Gandeste-te si la un ssd macar de 250 gb un WD Green la 177 ron http://bit.ly/2TXlH4t e destul pentru inceput cat sa-ti "zboare" sistemul.

| Sebastian_Seby_1996_QYr8 explică (pentru CM7YRE):

Pai am un ssd de 120 gb pe care l-am luat pentru a merge windows-ul mai bine si de asta intrebam de ce imi sta hdd-ul in 100 si nu mi-se mai deschid aplicatile puse in partitia lui.

| CM7YRE a răspuns (pentru Sebastian_Seby_1996_QYr8):

Ai sistemul de operare pus pe ssd nu? Hdd-ul n-ar trebui sa stea in 100% daca e asa. Ai link acolo, vezi ce-ti foloseste, poate e ceva de "mineaza" sau "indexeaza" sau orice altceva. Ar trebui sa ai putin "lag" odata ce intrii de pe ssd pe hdd, 1-2 secunde, dar rareori, pentru ca hdd nu tine pasul cu ssd, dar nu sa-ti fie in 100%. Optimizeaza sistemul de operare.

| Sebastian_Seby_1996_QYr8 explică (pentru CM7YRE):

Multumesc ca ai incercat sa ma ajuti dar am rezolvat am dat din settings la free up space now sau nu stiu exact si am dat sa sterg acolo toate ce erau de bifat iar acum imi merge perfect hdd-ul nu mai urca mai mult de 20-30 cand intru pe un program si cand stau fara sa umblu pe nimic e mai mereu 5-10 big grin, multumesc ca te-ai implicat si ca vii mereu cu idei bune pup happy

| CM7YRE a răspuns (pentru Sebastian_Seby_1996_QYr8):

Cu placere, ma bucur ca i-ai gasit "buba". E bine ca-ti merge. Numai bine!