| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am un Huawei și nu am google, nu pot folosi google chromecast în concluzie. Ce alt produs îmi puteți recomanda sa pot avea Youtube pe un TV non smart în condițiile date?

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Eu mi-am luat un NUC cu procesor J5005, cu 140 euro, am adaugat 2x4GB ram, si un SSD de 128gb.

Duce perfect Youtube 4K la 30Hz.

Daca nu ai nevoie de 4K, exista si solutii mai ieftine, cu Celeron... (J4105, etc)
Ar fi indicat ceva cu 4 nuclee, frecventa de baza 1. 5ghz sau mai mare.

Daca nu ai buget atat de mare, exista numeroase SBC uri pana in 100 euro, cu 4GB RAM.,
fie x86, fie cu ARM.

| Zuzu1991 a răspuns:

Orice media player non chromecast:
- https://www.emag.ro/mediaplayere/c?ref=bc
- sau un mini-pc, zicea cineva de un NUC, sunt zeci de solutii: NUC, RaspberryPI, diversi alti producatori care fac alternative, unele chiar deosebit de performante (8k)
- sau un cablu hdmi din telefonul ala
- cablu hdmi de la un pc normal, si sunt mai multe solutii de connectare: de la evident iesire hdmi, la convertori de la display port, usb-type-c, placi video pe usb kior (performanta scazuta in jocuri, dar un usb 3.0 merge decent), etc... si exista chiar cabluri foarte lungi, ecranate si cu repetitori de semnal
etc.

| Den1sa a răspuns:

Daca am inteles bine ai nevoie de alte browsere cu care ai putea folosi chromecast, uite aici cateva:
Firefox
Opera
Brave
Edge
Eu nu folosesc google, dar folosesc Safari si Firefox : )

| suntserios a răspuns (pentru Den1sa):

Stii macar ce e ala chromecast?

| Dfok a răspuns (pentru suntserios):

Da ma știu, pentru ca dețin și de când am un Huawei nu îl mai pot folosii pentru ca nu pot descarca google home dacă știi cum se folosește

| suntserios a răspuns (pentru Dfok):

Usurel cu replicile ca nu vorbeam cu tine... daca urmareai raspunsurile intelegeai cu cine vorbeam.

| Den1sa a răspuns (pentru suntserios):

Da stiu

| suntserios a răspuns (pentru Den1sa):

Nu prea stii. Adica nu stii deloc.