| Fâșnețul13 a întrebat:

Am un i5 7400, 8gb ram ddr4 și placa video nVIDIA gtx 1050ti 4gb. De curând am făcut un upgrade la Rtx Strx 2060 6gb, dar problema este ca nu am crescut deloc in fpsuri! Deloc! Am exact aceleași fpsuri in pubg, gta5, farcry 5. Ba chiar in pubg parca imi merge mai prost decât înainte, nu înțeleg de unde ar fi problema, trebuia sa am o creștere mică, nu sa-mi meargă mai rău...

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Ai reinstalat driverul? (dezinstalat, curatat registrii si cache-ul cu CCleaner, restart PC,
apoi instalat driverul pe curat, cu optiunea Custom(Advanced), bifezi Perform a Clean Install si alegi doar driverul si PhysX

(de HD Audio ai nevoie daca folosesti HDMI sau cabluri mixte (DVI-HDMI va transmite si el sunet), iar Experience e optional)

| Fâșnețul13 explică (pentru NLS):

Cred ca au fost driver.ul devină. Acum se observă diferența, doar ca in PUBG de exemplu ori ca tin setarile pe very low, ori ca le pun pe ultra, am aceleași fps.uri....ciudat.

| NLS a răspuns (pentru Fâșnețul13):

De curiozitate, intreabă fratele meu câte fps.
Căci el se joaca cu 25-60, pe o RX480 8gb, detalii: Very low, rezoluție fullhd, 8gb ddr3, și Q9650 stock.

| Fâșnețul13 explică (pentru NLS):

80-140 Sanhok
70-130 erangel/ miramar
50-100 Vivendi
Full hd/ hight / screen scale 120 / fpp camera 105

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Exact cum zice NLS. Fa un clean install, vezi sa fi legat cablurile 6+2 pin, sau cel de 8 pin; poate nu-si trage destul curent din psu daca ai ceva low, dar slabe sanse. Incearca diverse drivere, chiar ultimul driver, fa-i clean install. In ce windows rulezi, si cu ce setari? O crestere tot ar trebui sa ai. Ramii ii ai pe dual channel sau? Pune niste poze din CPU Z sa vedem ce si cum ai pe-acolo.

| NLS a răspuns (pentru CM7YRE):

Deloc "slabe sanse", happy caci n-a specificat ce sursa are.

Daca e de 400-420 W, sau daca e de 500, vreun model "ieftin" ce nu scoate valoarea afisata, e foarte posibil sa fie din acea cauza.