| BroSafarii a întrebat:

Am un incarcatar Samsung Original (nu din cutia telefonului) care ar trebui sa incarce cu 5.0V - 2.0A (scrie pe el).
Folosesc aplicatia "Ampere" care imi arata cu cat se incarca telefonul si imi spune ca incarca cu 1.5A (1500mA aprox.)
Intrebarea mea este:
Este normal ca un carcator de 5.0V - 2.0A sa incarce cu 1.5A?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Well, sa iti fie invatatura de minte. Mi-am luat incarcator cu doua porturi USB care scoate 2.4A si merge perfect cu aproximativ 15 RON direct din China. La fel si cabluri, am doua cabluri USB Type-C, unul lat si unul foarte flexibil la mufe, ambele la preturi cu mult sub cit le-ai fi gasit la noi. Pe viitor nu mai fi tont sa dai bani pe cei 3-4-500% adaos de la altex/media pentru accesorii, fii baiat destept si ia ceva frumos de pe aliexpress/altele. Nu glumesc cu adaosul, am un prieten care a fost manager de raion IT la Media Galaxy si mai rideam cu el uneori de ce adaosuri au si - culmea - cum se vind totusi la tugulani saraci cu duhul diverse. Gen cablu alimentare PC 45 RON, absolut banal si de calitate mediocra, vindut ca piinea calda... P.S. Mergi cu bonul- sper ca mai ai bonul - si da ala inapoi. Vezi poate gasesti totusi ceva decent. Sau, ca sa nu iti bati capul, incearca cu un cablu mai scurt, s-ar putea sa ai o surpriza.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu e din cutie de unde stii ca este original? Daca nu este cel al telefonului?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bine, incarcatorul o fi original, dar CABLUL? E posibil sa folosesti un cablu lung sau de slaba calitate care nu suporta mai mult. Si mai e posibil si ca respectivul incarcator original sa fie cam de doi lei si sa nu se ridice la nivelul specificatiilor, mai ales daca are 2-3 ani de utilizare.

| BroSafarii explică (pentru GabiDumitrescu):

Incarcatorul l-am achizitionat acum 4 săptămîni din Altex la pretul de 65 lei, cablul este tot din aceeasi cutie si are lungimea de 1.5m.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BroSafarii):

Well, sa iti fie invatatura de minte. Mi-am luat incarcator cu doua porturi USB care scoate 2.4A si merge perfect cu aproximativ 15 RON direct din China. La fel si cabluri, am doua cabluri USB Type-C, unul lat si unul foarte flexibil la mufe, ambele la preturi cu mult sub cit le-ai fi gasit la noi. Pe viitor nu mai fi tont sa dai bani pe cei 3-4-500% adaos de la altex/media pentru accesorii, fii baiat destept si ia ceva frumos de pe aliexpress/altele. Nu glumesc cu adaosul, am un prieten care a fost manager de raion IT la Media Galaxy si mai rideam cu el uneori de ce adaosuri au si - culmea - cum se vind totusi la tugulani saraci cu duhul diverse. Gen cablu alimentare PC 45 RON, absolut banal si de calitate mediocra, vindut ca piinea calda... P.S. Mergi cu bonul- sper ca mai ai bonul - si da ala inapoi. Vezi poate gasesti totusi ceva decent. Sau, ca sa nu iti bati capul, incearca cu un cablu mai scurt, s-ar putea sa ai o surpriza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu stiu daca telefonul tau are vreun senzor, pe care se poate baza aplicatia aia, sa citeasca corect amperaju.
Cred ca iti arata random numerele alea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Random sub nici o forma. E suficient sa ai capacitatea bateriei si o sa calculeze raportat la procentul de incarcare si viteza cu care incarca respectivele numere. Ai fi uimit citi senzori au chiar si telefoanele ieftine zilele astea...

| CarcotasulVesel a răspuns:

Banuiam de la inceput asa ca am cautat confirmare:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gombosdev.ampere&hl=en
"The app is not meant to be ma accurate. It is only good for evaluate which Charger/USB cable combo is working the best for you on the same device."

ca sa citesti real un amperaj, trebuie sa ai un aparat de masura legat IN SERIE cu consumatorul, asta pe un telefon ar insemna un senzor in plus, care costa bani, mareste pretul telefonului, micsoreaza spatiu din carcasa si de care nu e interesat cu adevarat aproape nimeni

deci, aplicatia aia CALCULEAZA cam cat amperi ar fi, ceva de gen viteza de incarcare care e intr-adevar mai nou scrisa de telefon, raportata la capacitatea bateriei, calcul care s-ar putea sa nu ii iasa foarte grozav, deci nu e de incredere, iar ei au spus asta foarte clar in citatul de mai sus

| BroSafarii explică:

In aplicatia "Ampere" imi spune ca tensiunea este de 4.08V, nu de 5.0V, de ce?