| HVA a întrebat:

Am un laptop 2 in 1, windows 10, Lenovo si nu merge auto rotatia. Am cautat in settings la display "lock rotation", dar nu era... Am incercat sa o rezolv prin regedit, dar tot n-a mers... Pot sa schimb orientatia doar din settings sau cu "ctrl + alt + arrow", dar nu imi este convenabil. Daca ma veti ajuta, ca recunostinta, dau funda. Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil sa nu functioneze (sau sa nici nu exuste) senzorii de orizontalitate.
Totodata, daca windows-ul n-a fost preinstalat, atunci poate are nevoie de driver pentru senzori (verifica si instaleaza driverele ORIGINALE de pe site-ul producatorului!
Intra in BIOS (UEFI) si verifica setarile, daca nu sunt blocati senzorii!
Daca nici cum nu dai de cap problemei, contacteaza producatorul pentru asistenta.

| HVA explică (pentru Bula):

Problema este ca atunci cand l-am cumparat, mergea auto rotatia, dar dupa un update, nu mai functioneaza...

| Bula a răspuns (pentru HVA):

Verifica in Device Manager, daca driver-ul senzorului de pozitie este pe lista si daca nu este in stare de conflict (semn de exclamare sau de intrebare pe el).

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Bula are dreptate, da un system restore atunci