| zurghii a întrebat:

Salut,
am un laptop a carui baterie nu poate fi scoasa, dar vreau sa folosesc laptopul tot timpul la incarcat. Stiu ca asta strica bateria si supraincalzeste laptop-ul. Este vreo posibilitate sa scot bateria din laptop si sa o folosesc doar cand am nevoie? Este ok daca o deconectez din placa de baza si o las acolo neconectata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am stat asa cu el, de la inceput, cu bateria in el,
Si ce crezi, ma tine bateria ca in prima zi.
Se tine cont de ciclurile de incarcare, de cate ori s-a golit si s-a incarcat. Al meu laptop sta in permanenta intr-un loc si nu il mut de acolo, e 100% tot timpul.

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Salut, sigur "poate fi scoasa" dar e mult mai greu. E ok daca o deconectezi, dar in functie de laptop, procedura e mai usoara sau mai grea. Vezi daca ai si garantie. Plus gandeste-te daca lucrezi la ceva important si se ia curentul.

| sierra1 a răspuns:

Nu are nimic, așa e cosntruit, incărcarea se orește când acc e complet incarcat deci no problem