| whitesens a întrebat:

Salut am un laptop acer aspire 5536 ( hdd 250GB, procesor Amd Athlon64x2 de 2.1GHz, 4Gb de ram, placa video ati radeon HD 3200) am incercat sa instalez windows xp de pe stik bootabil e singuru care la luat (specific ca am 5 cd cu windows atat vista, win 7, si 2 vin cu xp + sp 3) iar de pe cd/dvd rom nu imi face boot deloc am verificat in bios first boot device e cd-rom dar nimic, din bios am setat hdd ca fiind ide deoarece vreau sa instalez acum xp doar ca dupa cum ziceam mai sus reusesc de pe stik sa bootez win xp sp2 insa la copierea fisierelor imi apare eroare ca nu poate copia anumite fisiere de windows si imi apare skip sau retry daca nu dau nimic in 5 sec mi se stinge laptopul. Specific ca daca bootez de pe cd/dvd nu face nimic si la un moment dat imi apare NDLR is missing, press alt ctrl+del

daca stie cineva ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

HDD cu probleme.
Probleme RAM - incearca si fa-i un Memtest.
sau partitia este mai mica de 16 GB (aia pe care vrei sa instalezi windows)
problema stick... flash-ul nu functioneaza corespunzator,
uite-te si la topicul asta http://www.eeeguides.com/2007/11/installing-windows-xp-from-usb-thumb.html

9 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Fa asa :Intra in Bios si seteaza la sectiunea "Boot" primul pe "boot de pe CD/DVD" al doilea de pe hard si al treilea de pe floppy. Apoi restartezi PC-ul si o sa apara prima data scris ca daca vrei sa bootezi de pe CD sa apesi orice tasta, sa apesi repede ca daca nu PC-ul nu asteapta si va boota de pe hard.

neluL
| neluL a răspuns:

Ai optiunea in bios de a bota de pe un stick USB? intri în BIOS şi te duci la meniul care-ţi stabileşte ordinea de boot-are (ar trebui să scrie ceva de genul "Advanced Setup", "Boot options", sau "Feature Setup") şi vezi dacă ai o opţiune de USB. Sau Boot from Removable Device (adică floppy sau USB stick).
•Infige stick-ul in port-ul USB, apoi porneste sistemul;

•Verifica in BIOS ca prioritatea la bootare sa fie Removable Device, apoi HDD-ul.

•Chiar si asa, in unele cazuri, trebuie sa alegi meniul de boot imediat cum porneste calculatorul (la Eee PC apesi Escape ca sa accesezi acest meniu). De acolo selectezi "USB" si device-ul corespunzator.

•Observi ca meniul este schimbat fata de cel clasic de instalare a XP-ului, insa nu este complicat. Totul se va parcurge in cativa pasi simpli.

•Alege optiunea 1, „TXT Mode Setup Windows XP...". Aici se petrece prima parte a instalarii, cea in modul text. Dupa ce termina copierea fisierelor si se restarteaza, booteaza din nou de pe stick si alege optiunea 2 "GUI Mode Setup Windows XP...". De acum si pana la finalizarea completa, cat timp cere sa se restarteze vei boota de pe disk si vei alege optiunea 2. Cam atat ai de facut. Sper ca nu ti-a fost prea greu. Daca parcurgi pasii intocmai nu are de ce sa nu functioneze.
daca nu merge inseamna ca usb nu-i bootabil

| Aero a răspuns:

Du-ti laptop-ul la un amic/coleg mai priceput(daca exista). Sincer. Nu exista laptop care sa nu boot-eze de pe cd/dvd. Pe stick e posibil sa mai o dea in bara, oricum eu zic sa studiezi BIOS-ul mai cu atentie la sectiunea boot. Daca chiar e ca tine atunci du-l la service(garantie!)

P. S. Faza cu NTLDR is missing, pai asta e bootloader-ul XP-ului de pe hard disk(pe MBR). Daca ai format hard disk-ul, da... e normal sa lipseasca. Dupa "CD-ROM"(care nu e ala care trebuie cu siguranta, in BIOS ar trebui sa fie alta intrare pentru unitatea optica) urmeaza HDD la boot priority.

| Magnific a răspuns:

Vezi aicia solutia http://www.computerhope.com/issues/ch000465.htm sau poate nu ai facut tu stikul bine. uite aici un tutorial cum sa faci corect un stick bootabil. la mine a mers din prima http://www.videotutorial.ro/? p=1145 spor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate "Ntldr is missing"! asta e primul fisier incarcat la boot.Trebuie sa accesezi recovery console si sa-ti repari partitia de boot de pe hdd(asta in caz ca zici ca iti merge un pic instalarea apoi se opreste).
off...la inceputul instalarii unui windows dupa ce bagi cd-ul vezi ca iti apar mai multe optiuni...SAI INSTALEZI, SA REPARI, dai la repair si iti vor aparea mai multe optiuni printre care si FIXBOOT.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra in boot si seteaza 32 win am acelasi laptop

| iulyqtzu a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu si e placa video la mine. posibil sa fie si hardul..cateodata ti-l recunoste cateodata nu...asa mi-a sp si in service

| whitesens explică:

Revin asupra postului, am facu un stik bootabil cu windows 7, imi booteaza de pe el doar ca la un moment dat imi zice starting windows imi apare sageata de mouse pe un font negru si atat... nu mai face nimic

| whitesens explică:

Revin asupra postului, stikul e bootabil de wind7 am reusit il ia perfect imi apare primul pas de select language, al 2 sa selectez daca vreau sa repar sau sa fac unu nou (p. s nu am ce sa repar hdd e formatat) dau sa instalez nou si pe la 2 la % la instalare primesc alta eroare (e bine ca primesc una noua inseamna ca sunt aproape de reusita laughing ) eroare este urmatoarea windows cannot istall requierd files. the file may be corrupt or missing. Make sure all files required for installation are available, and restart the installation. ERROR CODE : 0x80070570