| Mdrăgan a întrebat:

Am un laptop Acer Aspire 5920G si nu ii merge displayul.
As vrea sa il repar(adica sa ii pun display) dar tata a spus ca nu are o banda si nu merge reparat.
Pot sa il repar?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O asemenea "banda" (cablu plat) este relativ usor de schimbat. Problema este sa gasesti inca la cineva (la vreun service vechi). Intereseaza-te, mergi culaptop-ul, poate gasesti un binefacator care are un asemenea cablu potrivit si te rezolva. happy

Daca s-a reparat, pasul urmator va fi sa-l si poti folosi.
Pe un asemenea laptop vechi, nu mai functioneaza Windows nou, iar cel vechi deja este incompatibil cu internetul modern.
Daca a devenit functional, cel mai bine ar fi sa pui un sistem Linux pe laptop, in loc de Windows (de exemplu: "Linux Mint", care seamana ca aspect cu Windows). Nu te poti juca jocuri moderne, dar este perfect pentru navigare pe internet, are pachet Office complet, reda muzica si filme perfect si multe altele. Deasupra, este gratuit si suficient de rapid, chiar si pe calculatoare mai vechi.

| sierra1 a răspuns:

Nu stiu dacă merită, uite și tu aici:

https://www.olx.ro/oferte/q-acer-aspire-5920/

| JicaContra a răspuns:

Evident ca poate fi reparat!
tatal tau nu vrea sa dea bani tongue

insa cu toate ca laptop-ul ala a fost top of the top la vremea lui, parca avea 8G de un fel de ssd pe care windows-ul vista stia sa il foloseasca, ca sa faca, cache si sa mearga mult mai rapid, totusi si eu te sfatuiesc sa nu arunci cu banii pe un laptop vechi de mai mult de 10 ani... CHIAR NU MERITA!
suntem in 2020, nu in 2008, atunci ar fi meritat!

| mudokins78 a răspuns:

In primul rand, acest laptop este prea vechi sa il repari.
Dar poti sa il bagi pe tv!