| andreihewix1337 a întrebat:

Am un laptop Acer nitro 5 cu i5 8250u 8GB RAM și MX150 DE 2GB. Daca îmi cumpăr un monitor Asus de 144hz, laptopul poate rula acești hertzi? Și dacă da, se poate prin hdmi?(la laptop am doar hdmi) dar monitorul are și display port

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentru a atinge 144 Hz, ai nevoie de cablu HDMI generatia 1.4

DAR componentele calculatorului nu o sa atinga acele FPS decat in extrem de putine jocuri.

Depinde mult ce doresti sa joci.

In CS GO, o sa ai binisor peste 144 FPs (chiar si peste 200 uneori, dar cu totul pe low, desigur, si cea mai mica rezolutie)

In Fortnite, o sa ai intre 110 si 150, cu 1366x768, totul pe Low
https://www.youtube.com/watch?v=BhsXAldKPKA

In GTA V de exemplu, o sa ai 70 FPS pe High, cu rezolutia 1366x768
Pe Low o sa fie putin peste 80 FPS

https://www.youtube.com/watch?v=xEgVjlcDxA8

Iar daca laptopul tau are ecran FullHD (1920x1080), nu poti juca pe rezolutia maxima, trebuie sa pui 1366x768 pentru o experienta fluida.

In jocurile mai pretentioase, precum The Witcher, la 1366x768,
cu totul pe minim, nu o sa treci de 50 FPS.

In PUBG la fel, cu totul pe minim si rezolutie minima, nu o sa treci niciodata de 75 FPS (decat in cadrele din aer, unde nu e atat de randat, dar unde oricum nu conteaza)

https://www.youtube.com/watch?v=Yq3Z88E55KI

Daca doar pentru acest laptop vrei ecran de 144Hz, si nu esti jucator inrait de CS GO si Fortnite, il cam iei degeaba.

| andreihewix1337 explică (pentru NLS):

Am inceput sa ma las de jocuri usor usor, dar inca mai joc CSGO, forza horizon 4 si recent si pc building simulator dar as vrea sa ma duc pe partea asta de editing video/foto in Premiere si Photoshop, as vrea un monitor pana in 900 lei care sa le imbine pe amandoua.

| NLS a răspuns (pentru andreihewix1337):

Am vazut la un magazin monitoare 144Hz, 24 inch, cu 800 si 900 RON

Sunt perfecte pentru gaming (1-4 milisecunde, 144Hz, ecran TN) si merg la nevoie si pentru editare ca hobby.

Daca vrei editare pro, ai nevoie de un panel IPS pentru reproducerea cat mai exacta a culorilor, si acelea sunt mai slabe in jocuri, pentru ca au mai mult de 5 milisecunde, si mai au si alte neajunsuri din punct de vedere al jocurilor (tearing, etc).