| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am un laptop Acer nitro 5, cumparat de la altex.
Dedesubt am 2 casute una pentru ram, iar cealaltă pentru un sata, eu as vrea sa ii adaug un ssd, el avand hdd, iar intrebarea este, daca fac acest lucru imi voi pierde garantia, nu de alta dar mai am 2 ani garantie la el si nu as vrea sa o pierd asa...

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Poti face aceasta modificare dar numai de catre service-ul autorizat. I-a legatura cu magazinul, spune-le dorinta ta si ei iti vor spune service-ul. Nu trebuie sa fie obligatoriu sa cumperi ssd de la ei.

| GPA a răspuns:

"Căsuțe", se numesc sloturi de memorie (dacă vorbim de memoria RAM) sau sloturi sata (dacă vorbim de discuri de date - Hdd / Ssd). Folosim terminologia corectă happy

Da, vei pierde garanția desfăcând laptopul și înlocuind hdd-ul cu ssd-ul. Singura soluție pentru a nu pierde garanția este să-l duci într-un service sau chiar la Altex, ei să-ți monteze ssd-ul. Ar mai fi o variantă, dacă ești îndemânos și lucrezi cu maximă dexteritate, poți să nu deteriorezi garanția când îl desfaci. Repet, acest lucru se face doar dacă ai experiența necesară, răbdare mai mult. Unele laptopuri au panelul în spate, doar desfaci șuruburile și ai acces la memoria RAM și la unitatea de stocare fără a pierde garanția.

| Samy2486 a răspuns (pentru GPA):

M-ai inteles gresit
Nu vreau sa schimb hdd-u, vreau sa adaug in acele sloturi,, speciale" un ssd, care nu necesita desfacerea completa a laptopului ci doar un surub

| GPA a răspuns (pentru Samy2486):

Poți face acest lucru, nu ar trebui să pierzi garanția, sigiliul nu se pune pe șurub