| Bogdy4Boss a întrebat:

Salut am un laptop Acer travelmate7510 si are camera si microfon. Microfonul merge ca am vorbit cu niste prieteni pe skype si ma auzeau dar camera nu merge cand incerc sa ma conectez pe facebook sa ma vad cu camera zice ca nu a fost gasita cum aflu daca merge sau ce setari trebuie pentru a merge?

10 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Intra din Movie Maker din Windows si, din panoul din stanga, alegi "Capture from video device". Daca driver-ul webcam-ului e instalat corect, acesta se activeaza automat si ar trebui sa te vezi pe ecranul laptopului. Daca nu porneste, posibil sa lipseasca driver-ul compatibil, pe care il gasesti pe site-ul oficial al producatorului, in functie de sistemul de operare instalat.

| Bogdy4Boss explică (pentru dannyel86):

Am instalat driver dar nu merge si mi-a aparut si o icoana la unu din drivere dar dau pe el si nu face nimic sad

| dannyel86 a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Site-ul oficial ofera asistenta hardware doar pentru Xp si Vista. Ce sistem de operare ai tu? Win7, Win8?
Exista pe Win7 posibilitatea de a instala si drivere pentru sisteme de operare depasite (Xp, Vista), printr-o procedura de compatibilitate, pe care o gasesti mai jos:
http://en.kioskea.net/......-windows-7

Prin acelasi procedeu, cred ca poti instala si pe Win8 (daca pe acesta il folosesti), dupa instructiuni tot de pe net.

| Bogdy4Boss explică (pentru dannyel86):

Eu folosesc win xp sp3 deabi ce l-am bagat alaltaieri dupa win7 pe win xp sp3 si am descarcat si instalat ambele drivere dupa site-ul Acer si la una imi apare o icoana xare nu face nimic daca dau pe ea si la unu nu apare nimic si tot nu merge sad

| dannyel86 a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Nu mi-ai spus ce se intampla prin Movie Maker din Windows. Poate se activeaza si iti dai seama ca e functionala. Vrem sa ne asiguram ca webcam-ul e instalat cum trebuie.

| Bogdy4Boss explică (pentru dannyel86):

Unde gasesc movie marker ca am intrat in C--> windows si in stanga nu aparea niciun movie marker spune mai clar unde intru ca poate nu am intrat bine (scuze de neintelegere dar nu ma pricep prea bine sad)

| dannyel86 a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Bara de Start, Programs (sau All Programs), iar in lista afisata gasesti si editorul video de le Microsoft.
http://imgur.com/XtBXRFd

| Bogdy4Boss explică (pentru dannyel86):

am dat pe: "Capture from video device" si uite ce imi apare: http://i.imgur.com/ZwNRNHw.png (am drive-ul instalat).

| dannyel86 a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Da click dreapta pe "My Computer", apoi "Properties", "Hardware", "Device Manager". Iti apare o lista cu dispozitivele fizice si acolo vezi daca driverele au fost instalate cu succes sau sunt alte probleme. Ce e cu galben, cu semnul exclamarii, inseamna erori sau driver lipsa.
http://imgur.com/TeoWV8M

Faci o poza si mi-o trimiti, la fel ca cea anterioara, ca sa inteleg si eu unde e problema. Softul nu-ti detecteaza webcam-ul, deci ceva lipseste sau nu e instalat bine.

| Bogdy4Boss explică (pentru dannyel86):

M-am uitat si eu si nu imi apare nimic cu galben sau cu semnul exclamarii tot ce a fost am facut eu cand am bagat win dar uite o poza: http://i.imgur.com/9eHCFbp.png daca chiar vrei sa ma ajuti da-mi id tau de mess si vorbim acolo sau intri cu team in pc meu sa vezi tu mai clar :D.