| Lemuel_Raymond_1997 a întrebat:

Am un laptop Asus i5 -6200U cu 4 gb ram, dar (sloturile fiind gole(2) ).Se poate asa ceva?
Mai e ceva, placutele ram de pc se potrivesc la laptop(ca marime)? Am impresia ca cele de pc sunt mai mari si la laptop trebuie ceva mai mici... multumesc anticipat...

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Atunci ai nevoie de module SODIMM DDR3, 1600Mhz (DDR3-12800). Pe acelasi site verifica in dreapta tensiunea modulelor recomandate ( 1.35 v sau 1.5 v ). CRED ca este 1.35 v ( documentatia e destul de saraca ).

Poti cumpara un modul de 4 GB sau 8 GB.

Ideal ar fi sa gasesti module cu caracteristici identice cu cele pe care le ai folosind programul CPUZ. Daca nu se poate, SODIMM DDR3 1600Mhz, 1.35v ar trebui sa mearga fara probleme. Marca modulelor nu conteaza, toate sunt cam la fel.

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

1. Plăcuțele de la PC nu se potrivesc sub nicio forma la laptop

| PainTech a răspuns:

2. Ne poți spune exact modelul laptopului pentru a îți recomanda niște module care chiar să funcționeze?

Alternativ poți intra pe site-ul celor de la Crucial și instalezi detectorul automat. Trebuie sa tii cont de tip (DDR3/DDR4), voltaj, frecventa și de cantitatea maximă permisă de placa de baza.

Mult noroc!

| Lemuel_Raymond_1997 explică (pentru PainTech):

Modelul e Asus, X556UA, ddr3, am 2 sloturi goale, memoria max suportata e de 12 gb, momentan memoria e de 4 gb.

Your ASUS X556UA (DDR3)
system specs as shipped

memory
Maximum Memory:12GB
Standard Memory:8GB (4GB non-removable)
Slots:1 (1 bank of 1)
*Not to exceed manufacturer supported memory.
what does this mean?

storage
Storage: SATA 3 - 6Gb/s
what does this mean?

Chipset
Chipset: Intel Series 100

| PainTech a răspuns (pentru Lemuel_Raymond_1997):

Atunci ai nevoie de module SODIMM DDR3, 1600Mhz (DDR3-12800). Pe acelasi site verifica in dreapta tensiunea modulelor recomandate ( 1.35 v sau 1.5 v ). CRED ca este 1.35 v ( documentatia e destul de saraca ).

Poti cumpara un modul de 4 GB sau 8 GB.

Ideal ar fi sa gasesti module cu caracteristici identice cu cele pe care le ai folosind programul CPUZ. Daca nu se poate, SODIMM DDR3 1600Mhz, 1.35v ar trebui sa mearga fara probleme. Marca modulelor nu conteaza, toate sunt cam la fel.