| Christian_Radulescu_2001 a întrebat:

Am un laptop ASUS ROG GL553VE si am observat ca pe ecran sunt cativa pixeli "morti". Sunt de culoare verde si se observa doar pe fundal negru. As putea face ceva sa isi revina la normal? Va multumesc.

4 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Aia nu sunt pixeli morti, sunt pixeli blocati, stiu ca o sa sune ridicol dar cand imi aparea unul pur si simplu apasam pe ecran pe acel pixel si tineam cateva secunde degetul presat pe ecran pana is revenea, asta a fost pe un laptop pe care il am si acum si nu mi-a mai facut probleme de atunci(problema asta a fost acum 1 an, niciun pixel blocat dupa ''ingineria'' mea)
Treaba asta rezulta din urma unui strat din ecran apropiat de cristalele lichide propriu-zise care nu fac contact si trebuie presat putin peste acea parte.

| Superior a răspuns:

Aveam si eu un pixel rosu care se vedea doar pe fundal negru, dupa o reinstalare de windows si-a revenit. Probabil de vina sunt driverele.

Răspuns utilizator avertizat
| GhostBlack7 a răspuns:

Salut, nu se poate.
Singura soluție ar fi schimbarea display-ului.