| GoogleUser a întrebat:

Salut, am un laptop ASUS X551MA. Problema la acest laptop este ca atunci cand il pornesc, ecranul ramane negru, iar HDD-ul merge inca 30 de secunde, dupa care se opreste. Atunci cand il pornesc, scoate un fel de tiiuit ciudat, care se aude si dupa se opreste HDD-ul. Care poate fi cauza?

4 răspunsuri:
| untu a răspuns:

HDD-ul trebuie inlocuit cu una noua! Du-l laptopul la un service autorizat sa vi-l repare!

| dfeel a răspuns:

Cum suna tiuitul? Este un sunet continuu sau bip-uri? De obicei sunetele bios-ului daca despre asta este vorba indica care e problema.

| GoogleUser explică (pentru dfeel):

Acel țiuit este continuu.

| dfeel a răspuns:

Hmmm... Un singur beep continuu este mai neobisnuit. Teoretic as miza pe video sau ram. Partea buna e ca Ram-ul poate fi inlocuit pentru teste. Mai greu e cu placa video.