| Bsc_Radu_1988 a întrebat:

Salut,
Am un laptop care nu tine bateria, de fapt mie imi zice ca e incarcata la maxim, dar nu asta este adevarul. Eu am la laptop un beculet care imi arata daca bateria e incarcata full. Pe windows imi arata ca este 100%, iar la beculet imi arata ca si cum ar fi 10%. Cand scot incarcatorul mi se descarc in 5 minute bateria, iar de la driverele laptopului care imi arata starea de functionare a bateriei zice ca este buna si ca aceasta nu este deteriorata/uzata. Ce pot sa-i fac? O fi problema din BIOS? Incarcatorul are problema? Bateria costa 500 lei, deci nu ma gandesc sa cumpar una, iar la laptop nu gasesc garantia...

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cum s-a zis deja, e de la baterie, trebuie inlocuita.

| octav005 a răspuns:

Bateria este de vina. o poti schimba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bateria ar fi problema in acest caz, este uzata, asa fac majoritatea bateriilor dupa un timp indelungat, poate si scurt gen un an, spune ca este 100%, il scoti de la incarcat, in 5 minute s-a inchis, trebuie resoftata bateria sau cumparata una noua, daca gasesti garantia trimite-l in garantie, nu vad alta solutie la tine.

| Bsc_Radu_1988 explică (pentru anonim_4396):

Pai cum o resoftezi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bsc_Radu_1988):

Nu tu, ce-i de la garantie, sau cei de la un service specializat de computere.