| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am un laptop Compaq CQ58, si mi se incalzeste foarte repede la temperatura de 90 - 100 grade Celsius. Mi-am cumparat de curand un Cooling Pad, insa laptopul tot se incalzeste si se stinge cand ajunge la temperatura maxima. Ce as mai putea face? Nu cred ca este din cauza virusilor, am cumparat si cooling pad. Ce ar trebui sa fac? Idei ceva >? Dau Funda! Cineva mi-a spus ca probabil din cauza prafului care s-a strans in el, iar coolerul laptopului nu poate functiona din cauza asta. Astept raspunsuri cat mai rapide trebuie sa merg cu el la reparat sau ceva? Daca stiti vreo solutie, e posibil sa fie facuta de mine sau doar daca il duc la un specialist? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Cum sa-l cureti degeaba? Vecinul tau ti-a spus exact ce trebuie...
O curatire pe an, obligatoriu, chiar mai des daca se lucreaza in conditii improprii (praf)!

Grea tehnica asta...

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Si vrei sa ti-l curatim noi? Pasta cine vrei sa ti-o schimbe? Va bateti joc de laptopuri!

| PauL64xD a răspuns (pentru K0sti):

Eu doar am intrebat daca curatirea e singura solutie, si daca e adevarat, daca chiar trebuie sa-l curat deoarece asta mi-a spus-o un vecin, si nu sunt foarte sigur de lucrul acesta. Nu ti-a spus nimeni sa-l cureti sau sa schimbi pasta, il duc la service sa-l repare, doar vreau sa stiu ce as putea sa fac sa il rezolv, daca il curat (la service) sigur merge? Sa nu-l curat degeaba, la asta ma refer, vreau sa aflu solutia apoi merg la service si il repar si gata. Vreau doar o solutie la intrebare.

| PauL64xD a răspuns (pentru K0sti):

Deci asta o sa fie problema, dupa curatire o sa functioneze normal, corect?

| K0sti a răspuns (pentru PauL64xD):

Pai ia incearca si vezi...

Mi-am cumparat de curand un Cooling Pad...ti-ai cumparat o prostie, fara niciun efect, din cate vezi! Acel cooling pad nu are efect decat la laptopurile cu carcasa de metal, metal care face transfer termic! La tine e de plastic, plasticul nu face transfer termic! Da e mai bine sa aruncam cu banii, decat sa gandim inainte!

| PauL64xD a răspuns (pentru K0sti):

Pai eu de unde sa stiu, nu toti sunt specialisti in chestiile astea. Mi-am cumparat ce am crezut, si de asta am pus si aici intrebarea asta, sa fiu sigur acum sa nu fac vreo greseala. Oricum nu a fost decat 35 de lei, nu e mare branza. Insa nu stiu, inainte nu se stingea cu coolerul, acum insa se tot stinge cu coolerul pornit ...Probabil ca nu mai face fata. chinezarii...

| K0sti a răspuns (pentru PauL64xD):

Pai nu face ti-am spus, ce transfer termica sa faca un plastic...fizica elementara de la scoala...
Deci trebuie curatit, de urgenta, pana nu-ti crapa chip-ul video, ca asta e boala lor! Asta inseamna alt laptop!

| K0sti a răspuns (pentru PauL64xD):

Cum sa-l cureti degeaba? Vecinul tau ti-a spus exact ce trebuie...
O curatire pe an, obligatoriu, chiar mai des daca se lucreaza in conditii improprii (praf)!

Grea tehnica asta...