| Anonim420420 a întrebat:

Am un laptop cu 4 gb ram si vreau sa i mai bag 4. Ce ar trebui sa fac? Pe ce aplicație sa vad frecventa ramului? Trebuie sa cumpar de la aceeasi firma ca a laptopului placuta de ram sau nu are importanta? Decat mhz trebuie sa fie la fel? Este greu de montat?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să știi ce placă să cumperi, mi se pare ca este placă aparte pentru laptop daca nu ma insel

| sierra1 a răspuns:

Trebuie sa cumpar de la aceeasi firma - NU
Decat mhz trebuie sa fie la fel? - egal sau peste cea existentă
Este greu de montat? - NU

| DragomirMihail2020 a răspuns:

1. Poti sa pui orice memorie Ram de la orice producator dar chiar si cu frecventa mai mare (dar sa respecte macar acelasi voltaje si latente [CL] ).
2 Memorie de tip laptop sunt in alt format si se numesc: SODIMM
Sunt diferite fata de cele de tip PC care sunt de alt tip.

3 Greu este montat pentru incepatori (chiar si asa este foarte simplu).
Poti urmari pe Youtube cum se monteaza o pereche de memorie ram, poti sa scrii firma laptopului (Asus, Acer, Hp, Lenovo...) si modelul laptopului daca esti norocos poti sa fie un tutorial sau unul diferit dar acelasi tip de montare.
- Video cu un laptop care are capacul pe toata suprafata laptopului, dar si un laptop care are doar pe anumita suprafata unde se pot face upgrade fara sa desprinzi tot capacul de pe spate.
(Video in romana, vechi dar foarte bine explicat in mare despre ce este vorba).
https://www.youtube.com/watch?v=4H0R24GrRXY

4 Cu ce program vezi frecventa si cate poti sa upgradez, recomand cu incredere CPU-Z.

| Bizon95 a răspuns:

IntunericulNinja ti-a raspuns destul de bine
totusi, Cpu-Z e f. bun pentru procesor, pentru memorie e cam lame
incearca hwinfo... e MULT mai bun (chiar cel mai bun hardware info free, pentru ca aida64 e pe bani)