| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am un laptop cu 4 GB ram soldered (nu stiu cum se traduce in română), cu un slot disponibil pentru a adauga pana la 16GB in total. Mi-ati sugera sa mai adaug 4 gb pentru dual-channel, sau 8gb astfel incat sa am 12gb in total?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Poți pune orice memorie și va funcționa perfect. Problema este că nu știm dacă va merge în dual channel sau nu, asta depinde de proiectarea laptopului și de controller-ul memoriei. Dar după ce scrie la specificații eu cred că va merge în dual channel.

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Depinde de laptop... Poate sa fie in dual channel sau nu in functie de configuratia controllerului. In cazul tau conteaza cantitatea, chiar daca sunt in single channel ai 12GB si functioneaza aproape la fel ca si 8GB in dual channel, deci iti recomand 12GB.

| GPA a răspuns (pentru Frank51):

Nu există memorie de 12Gb SO-DIMM. Mai mult de 8Gb pe slot nu poate adăuga (1x2 1x4 1x8 1x16 1x32 1x64), nu există 1x12.

Eventual să ia o parte din memoria virtuală și s-o atribuie memoriei ram, mai crește un pic performanța.

| Frank51 a răspuns (pentru GPA):

Ma refeream la totalul memoriei 1x4GB+1x8GB, asa cum a spus si el.

| flixbuster a răspuns:

Soldered = lipita pe placa de baza.

Ia-ti inca 4GB pentru total 8GB in dual channel dar verifica intai ce caracteristici are memoria lipita pe placa de baza pentru ca sa iei cu aceleasi caracteristici si sa iti mearga dual channel fara "surprize". Eventual iei direct cu proba, daca se poate.

| anonim_4396 explică (pentru flixbuster):

Presupun ca asta ar fi ok, avand in vedere ca am 2133 mhz, CL15 pe memoria soldered?
https://www.pcgarage.ro/......cl15-12v/. Trebuie ca si acele 'timinguri' sa fie la fel? Memoria soldered are 15-15-15-35, iar cea din link are 15-15-15-36.

| GPA a răspuns:

Soldered, adică memorie ram onboard. Nu este o memorie dedicată sloturilor SO-DIMM, este o memorie integrată, face parte din chipset. Nu se face dual channel în cazul acesta. Trebuie să ai cel puțin două sloturi DIMM și două memorii identice (tip, capacitate și frecvență) ca să faci dual channel, bineinteles, dacă placa de bază suportă în primul rând dual channel.

Adaugi o plăcuță de 8Gb ram. Ce tip de memorie ram suportă laptopul tău și ce frecvență maximă? Ce model și serie este?

| anonim_4396 explică (pentru GPA):

Am un Lenovo Ideapad 320-15ISK. Pe internet am gasit asta despre memorie: 16GB max / 2133MHz DDR4, dual-channel capable, optional 4GB memory soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM socket.

| flixbuster a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți pune orice memorie și va funcționa perfect. Problema este că nu știm dacă va merge în dual channel sau nu, asta depinde de proiectarea laptopului și de controller-ul memoriei. Dar după ce scrie la specificații eu cred că va merge în dual channel.