| Queensisjdne a întrebat:

Am un laptop cu ssd si as vrea sa rulez pe el gta 5 dar nu am suficient spatiu deoarece am 2 partitii de 50gb.As putea oare sa cumpar un hdd extern si sa il descarc pe el si sa il rulez?

8 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Ai putea sa rulezi jocul dupa un hdd extern, dar te atentionez de acum ca vei intampina experiente nu tocmai placute. HDD-urile externe sunt mai slabe fata de cele ce se regasesc in sisteme, prin prisma faptului ca nu pot livra o cantitate atat de mare de informatii in timp util calculatorului la care este conectat, si aici ma refer la viteza de citire. Cum jocul pe care vrei tu sa il rulezi are peste 60gb, vei intampina frame drop-uri, spike-rui, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomandarea mea este sa refaci ssd-ul sa fie decat pe o partitie si nu doua cum il ai actualmente.
De pe acel hdd extern niciodata nu te vei juca cum trebuie, indiferent de tehnologia avuta pe hdd. Dupa un hdd intern, este cu totul alta treaba, este normal, dar trebuie sa ai si un laptop cu minim i3 generatia a 5-a pentru a te putea juca ce vrei + o placa video peste 2 gb gddr4-5 + rami.

| Queensisjdne explică (pentru anonim_4396):

Nu neaparat.am un i3 generatia a 6 si placa video integrata eu am luat laptopul pentru bussins nu pentru jocuri dar am vrut sa incerc.mam uitat pe yt si am intrebat niste profesionisti si o spus ca imi merge cu 30-35 fps cu graficile pe low-medium

| Queensisjdne explică (pentru anonim_4396):

Https://youtu.be/2f3h4bq4Xxo un exemplu ca merge destul de decent. Daca o sa il descarc o ds mearga mai bine decat in videoclip deoarece el filmeaza si ii scade cateva fps

| anonim_4396 a răspuns (pentru Queensisjdne):

Tu business poate in alta viata, m-am uitat*, si nu o sa mearga cum spun "specialistii" aia.
Ai placa video integrata mai copilule nu dedicata, despre ce vorbim noi aici?!?! zi buna, lasa-te de business ca nu-i de tine laughing.

Răspuns utilizator avertizat
| Darius9090 a răspuns:

Ai putea sa "unesti" ambele partitii si o sa-ti faci o partitie de 100 gb. Sper ca te-am ajutat happy

| cosmin0608 a răspuns:

Da. Foloseste portul de usb 3.0 pentru a-l conecta si nu vei avea nicio problema. Poti seta, la fel de bine un caddy ti-ar rezolva problema (daca ai unitate optica).
Uite aici mai multe detalii:
https://www.media-max.ro/......2-sloturi/
Eu am facut modificarea iar laptopul meu imi indeplineste toate cerintele.